Κύμη-Ρέθυμνο 77-84: Έχει ακόμα «σφυγμό»

Το Ρέθυμνο επικράτησε με 84-77 κόντρα στην Κύμη και παραμένει ζωντανό στο παιχνίδι της παραμονής στην Basket League

Μπορεί οι ελπίδες να μην είναι με το μέρος του όμως το Ρέθυμνο συνεχίζει να παλεύει για τη σωτηρία του με τον Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ να το παίρνει από το «χέρι» και να το οδηγεί στη νίκη με 84-77 κόντρα στην Κύμη, η οποία πλέον έχει αρχίσει να ανησυχεί και αυτή για την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία και πάλι.

Ο Αμερικανός γκαρντ μετρώντας 29 πόντους (11/13) εντός πεδιάς αλλά και πολύτιμα καλάθια στα κρίσιμα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Για την Κύμη (3-19) η οποία έχασε ευκαιρία να... ξεμπερδέψει ηγήθηκε ο Χόρτον με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε με 7-13 στο 4ο λεπτό και ξέφυγε με διψήφια τιμή (9-19 στο 7'). Οι Σαγκς και Όρτον έφεραν την Κύμη στο καλάθι (20-22 στο 10'). Ο Μπαρτ άρχισε να... ζεσταίνεται εν συνεχεία, με το Ρέθυμνο να ξεφεύγει με +12 (25-37 στο 17'). Μία ακόμη φορά, η Κύμη πέρασε στην αντεπίθεση μειώνοντας στον πόντο 38-39, με την ολοκλήρωση του α΄ μέρους. Στην 3η περίοδο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν χάρη στην σε λύσεις από Λιούς και Όρτον.

Σε τρίποντα ευστόχησαν οι Ουάσινγκτον και Σαγκς και η ομάδα της Εύβοιας προσπέρασε με +8. Ο Μπάντερ ήταν αυτός που μείσε, 58-54, σκορ στο 30ο λεπτό. Ο Χίκι ισοφάρισε (58-58), αλλά οι Όρτον, Λιούις και Ουίλιαμς έβαλαν σε θέση ισχύος την Κύμη (64-58 στο 32'). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβαν δράση οι Μπάντερ και Μπαρτ! Αφού πρώτα το Ρέθυμνο ισοφάρισε σε 66-66 και 72-72, στα 3 λεπτά που απέμεναν, οι Κρήτες προσπέρασαν με 74-81.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου έμειναν σοβαροί, επικράτησαν 77-84 και θα τα δώσουν όλα στις 4 τελευταίες αγωνιστικές για την παραμονή.