Προμηθέας-Κολοσσός 101-95: Νίκη τετράδας (photos)

Ο Προμηθέας συνεχίζει την «καταδίωξη» της τετράδας, κάμπτοντας την αντίσταση και του Κολοσσού Ρόδου στην Πάτρα, για την 14η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Οι Αχαιοί επικράτησαν με 101-95 των «θαλασσί», πανηγυρίζοντας την 9η εφετινή νίκη τους στο πρωτάθλημα και βυθίζοντας ακόμη περισσότερο τον ουραγό Κολοσσό (2-11, χρωστάει το ματς με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ).

Οι δύο ομάδες αποθέωσαν το επιθετικό μπάσκετ. Μάρτυρας μας και η στατιστική. Ο Προμηθέας και ο Κολοσσός σούταραν μαζί με ποσοστό 65,8% στα δίποντα (50/76) και με 46,8% στα τρίποντα (22/47). Ο Κολοσσός είχε βέβαια και 11/22 βολές. Αν οι Ρόδιοι ήταν λίγο πιο εύστοχοι, θα είχαν περισσότερη τύχη για τη νίκη.

Ο Προμηθέας μπήκε «ζεστός» στο παρκέ, επέβαλε το ρυθμό του και η λήξη του δεκαλέπτου τον βρήκε στο +10 (35-25). Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο, βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια και στο 18΄ ισοφάρισαν σε 52-52, πριν πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -4 (56-52).

Τα τρίποντα έκαναν τη διαφορά και για τις δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να παραμένει σε απόσταση και τον Κολοσσό να συνεχίζει να πιστεύει την ανατροπή (76-70 στο 30΄). Ωστόσο, οι Αχαιοί συνέχισαν το ρεσιτάλ παραγωγικότητας τους και χωρίς να απειληθούν ουσιαστικά στον... επίλογο του αγώνα έφτασαν άνετα στο τελικό 101-95.

Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα