ΠΑΟΚ-Ρέθυμνο 81-64: «Περίπατος» με Τζόουνς, Μορέιρα

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους δυο νεοφερμένους ο ΠΑΟΚ μπήκε με το «δεξί» στο Πρωτάθλημα επικρατώντας με 81-64 του Ρεθύμνου εντός έδρας

Με σαρωτική κυριαρχία από το δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα το Ρέθυμνο, εξασφαλίζοντας μια διαφορά 14 πόντων από το ημίχρονο. Παίζοντας καλή άμυνα και με σωστές επιλογές στις επιθετικές του ενέργειες, ο «Δικέφαλος» έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη στην πρεμιέρα της Α1. Η ομάδα της Κρήτης προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά που συχνά άγγιζε τους 20 πόντους για να τελειώσει η αναμέτρηση με +17 πόντους υπέρ του ΠΑΟΚ 81-64.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, όμως οι Κρητικοί με τον Στηβ Μπαρτ Τζ. οδηγεί επιθετικά την ομάδα του, προσπέρασαν για πρώτη φορά στο πεντάλεπτο με 11-10. Ο ΠΑΟΚ με τον Τζόουνς να σημειώνει επτά προσωπικούς πήρε και πάλι το προβάδισμα (19-15 στο 8'), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 23-20.

Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε επιθετική πολυφωνία ενώ η άμυνά του κράτησε το Ρέθυμνο Cretan Kings στους 10 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι στα τεσσεράμισι τελευταία λεπτά δεν σκόραραν εντός παιδιάς, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 14-4 και από το 30-26 στο να πάνε στο 44-30 στο φινάλε του πρώτου μέρους και να πάνε στα αποδυτήρια με +14.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ είχε τον πρώτο λόγο φτάνοντας εύκολα στο αντίπαλο καλάθι. Με έξι συνεχόμενους πόντους του Μορέιρα ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +20 (50-30) στο 22' ενώ στη συνέχεια ο Αθηναίου με γκολ φάουλ στο τρίποντο έκανε το σκορ 54-33. Οι φιλοξενούμενοι με τους Ντάνιελς και Μπρέισι-Ντέιβις μείωσαν (61-46) όμως ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμά του και έκλεισε την περίοδο στο +18 (69-51).

Ο Ζάρας ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +20 (71-51) με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά (73-57 στο 34') αλλά τον ΠΑΟΚ να βρίσκει εύκολα το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι. Με ένα μικρό 5-0 το Ρέθυμνο Cretan Kings μείωσε σε 77-64 δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος, όμως ο Γκάρετ με δύο συνεχόμενα καλάθια έκανε το 81-64. Στο τελευταίο ενάμισι λεπτό καμία από τις δύο ομάδες δεν σκόραρε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει νικηφόρα στη φετινή Betshop Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 44-30, 69-51, 81-64

Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"
Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)