«Σφαγή» στο ΣΕΦ, στέψη στο ΟΑΚΑ

Οι Κορομηλάς, Σώμος και Τζαφλέρης ήθελαν με το έτσι θέλω να γίνει το 2-2 από τον Ολυμπιακό (92-76), αλλά την Κυριακή στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός Superfoods θα νικήσει και τους διαιτητές για να πάρει το πρωτάθλημα.

Με μια απροκάλυπτη «σφαγή» στο ΣΕΦ, οι τρεις ρέφερι Κορομηλάς, Σώμος και Τζαφλέρης έσπρωξαν τον Ολυμπιακό στην ισοφάριση της σειράς. Με ρεκόρ βολών, 27 μόνο στο πρώτο ημίχρονο, με ανακαλύψεις σφυριγμάτων που δεν είχαν προηγούμενο και έκαναν έξαλλους τους «πράσινους», οδήγησαν το ματς στο να τελειώσει με νίκη του ΟΣΦΠ. Προφανώς οι τρεις διαιτητές είτε φοβήθηκαν από τα επεισόδια που για μια φορά έγιναν στο ΣΕΦ, αυτή τη φορά πριν αρχίσει το ματς όταν οι χούλιγκαν του Ολυμπιακού έκαψαν κι έσπασαν τα πάντα στον περιβάλλοντα χώρο, είτε ήθελαν να οδηγήσουν τους ιδιοκτήτες της «ερυθρόλευκης» ΚΑΕ στο να… εκδώσουν νέο μπλουζάκι με το ρεκόρ που έκαναν στις βολές.

Το πλέον κομβικό σημείο του ματς, ήταν στο 56-52 όταν ο Παναθηναϊκός είχε κάνει την αντεπίθεσή του με Τζέιμς και Λοτζέσκι να «πυροβολούν» από παντού και το «τριφύλλι» να επιστρέφει από το -12 του ημιχρόνου. Εκεί λοιπόν, μπροστά στο φάσμα της ανατροπής οι τρεις διαιτητές χρέωσαν μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα με τέταρτο φάουλ τόσο τον Λοτζέσκι, που τα έβαζε από παντού, όσο και τον Καλάθη που ήταν κομβικός στην άμυνα και την οργάνωση του παιχνιδιού του Παναθηναϊκού. Αυτό ήταν ένα ισχυρό πλήγμα για τα πλάνα του Τσάβι Πασκουάλ με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να βρει τον τρόπο να πάρει και πάλι διαφορές ασφαλείας…