Σπουδαίο «διπλό» για τον Προμηθέα

Ο Προμηθέας πέρασε από τη Χαλκίδα, επικρατώντας της Κύμης, 73-68, για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Έλις (16π.), Σαλούστρος (16π.), Γκίκας (11π.) και Χολ (11π.) σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων για τους Αχαιούς. Ο ΜακΦάντεν (20π.) έκανε ό,τι μπορούσε -είναι η αλήθεια- για να οδηγήσει σε νίκη την ομάδα της Εύβοιας, αλλά η Κύμη δεν απέφυγε μία ήττα που «κλυδωνίζει» τη θέση της στην οκτάδα των πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 29-42, 45-63, 68-73

Ο Προμηθέας έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ, στο δεύτερο πεντάλεπτο της 1ης περιόδου, για το 12-25 στο 10ο λεπτό. Ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης έκανε πέτυχε 9 σερί πόντους στην αρχή της β' περιόδου, αλλά το -6 (21-27 στο 13') των γηπεδούχων δεν είχε συνέχεια, αφού οι Πατρινοί πήγαν με +13 (29-42), στα αποδυτήρια στο ημίχρονο. Το +20 (40-60 στο 28') δεν άργησε, με τον Νίκο Γκίκα να είναι εντυπωσιακός. Μετά το 45-63 στο 30ο λεπτό, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη άρχισαν αντεπίθεση, αλλλά η ολική ανατροπή δεν ήρθε ποτέ. Ένα τρίποντο του Χρήστου Σαλούστρου, στο 1'38'' για το τέλος, καθώς και το λάθος του Μάικλ Κάιζερ στα 14.5'' «γκρέμισαν» τα όνειρα των γηπεδούχων.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 4 (2/8 σουτ), Οκερέαφορ 2 (1/6 σουτ), ΜακΓκι 5, ΜακΦάντεν 20 (3/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/4 βολές), Σμιθ 10 (2), Τσαγκαράκης, Τζόουνς 2 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γλυνιαδάκης 11, Κάιζερ 10 (9 ριμπάουντ), Μπάρλος 4

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 5 (1/7 σουτ, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τουντζιαράκης 8 (4/11 σουτ), Γερομιχαλός 6, Δημάκος, Χολ 11 (1/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 0/1 βολή), Γκίκας 11 (10 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Έλις 19 (8/10 δίποντα, 3/3 βολές)

Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)