Πήρε το θρίλερ ο Κόροιβος

Ο Κόροιβος επικράτησε 68-67 του Πανιωνίου μετά από ματσάρα που κρίθηκε στο φινάλε.

Ο Κόροιβος μετά από αγώνα θρίλερ νίκησε εντός έδρας με 68-67 τον Πανιώνιο σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο ΝτεΚόζεϊ με 17π., ενώ από τους «κυανέρυθρους» ξεχώρισε ο Σακελλαρίου με 18 πόντους και ο Χέντερσον που έκανε νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Αυτή ήταν η 4η ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις για την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, και καμία να μην παίρνει διαφορά μεγαλύτερη από 5 πόντους. Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου ο Πανιώνιος ξέφυγε με 9 πόντους (42-51 στο 27΄) αλλά η απάντηση του Κόροιβου ήταν άμεση και με ένα σερί 13-0 τελείωσε την περίοδο στο +4 (55-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον αγώνα, ενώ περίπου 2 λεπτά πριν την λήξη πήραν διαφορά 7 πόντων (67-60) και έδειξαν να «καθαρίζουν» το ματς. Οι «κυανέρυθροι» όμως με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σακελλαρίου που πέτυχε 7 σερί πόντους μείωσαν σε 68-67 43΄΄ πριν την λήξη. Ο Πανιώνιος θα μπορούσε να πάρει το «διπλό», ο Στέιντλ όμως αστόχησε στο σουτ που έκανε στην εκπνοή του αγώνα και έτσι ο Κόροιβος έκανε το «3 στα 3» στην έδρα του.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-40, 55-51, 68-67.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Ντ. Καλαμπάκος): Κάρσον 6, Σαχπατζίθδης 2, Σκουλίδας 3 (1), Ρούντρι 8 (2), ΝτεΚόζεϊ 17 (2), Πόσλεϊ 7 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης 1, Σπυριδωνίδης 6 (1), Χάινς 16 (1), Ντίκερσον 2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Β. Ζιάγκος): Μίχαλος 10 (2), Σακελλαρίου 18 (2), Χέντερσον 11 (2), Σαρικόπουλος 13 , Στέιντλ 3 (1), Μολφέτας 2, Καμπερίδης 4, Τσούπκοβιτς 4, Ραλλάτος 2.

Το πάθος πίσω από τη Νο1 super premium τεκίλα στον κόσμο
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός: «Να δώσουμε ο,τι έχουμε, χωρίς να θέσουμε σε κίνδυνο την ομάδα»
Ξέφρενο πάρτι στο Μιλάνο για το 20ό πρωτάθλημα της Ίντερ (vids+pics)
Παναθηναϊκός AKTOR: Μήνυμα της ΚΑΕ με συστάσεις και... εκπλήξεις προς τον κόσμο