Θρίλερ στο ΟΑΚΑ, κέρδισε η ΑΕΚ!

Με απίστευτη άμυνα στην 3η περίοδο και με επιμέρους σκορ 27-7 η ΑΕΚ γύρισε την κατάσταση με την Κηφισιά επικρατώντας 76-73 – Πήγε να το χάσει μόνη της και το έκανε θρίλερ στο τέλος.

Τα στοιχεία που θέλει να περάσει στην ΑΕΚ ο Γιούρι Ζντοβς αρχίζουν και φαίνονται με το πέρασμα του χρόνου. Η Ένωση μπορεί στο παιχνίδι με την Κηφισιά να έκανε τραγικό πρώτο ημίχρονο και να βρέθηκε πίσω στο σκορ με 39-36, ωστόσο στην 3η περίοδο με σεμιναριακή άμυνα και μεγάλη ευστοχία, κατάφερε να κάνει επιμέρους σκορ 27-7 και να καθαρίσει το παιχνίδι φτάνοντας σε ακόμα μία νίκη.

Έτσι διατηρήθηκε σταθερά στην 3η θέση της βαθμολογίας αποφεύγοντας δυσάρεστες εκπλήξεις. Όπως συνηθίζεται στα τελευταία παιχνίδια της ΑΕΚ, δεν υπάρχει ο παίκτης που θα ξεχωρίσει στον επιθετικό τομέα και έτσι με τους Χέρστον, Κάρτερ, Καλαμπόκη και Σάκοτα να ξεπερνούν το φράγμα των δέκα πόντων η ΑΕΚ ανέπτυξε διαφορά στην 3η περίοδο και η 4η έγινε ουσιαστικά τυπικής διαδικασίας.

Μέχρι εκείνο το σημείο, η ΑΕΚ είχε προβλήματα στην άμυνά της με την Κηφισιά να παίζει γρήγορο μπάσκετ και την Ένωση να έχει προβλήματα επιθετικά. Στη δεύτερη περίοδο βελτίωσε τα ποσοστά της έξω από τη γραμμή των 6.75 για να μειώσει στους τρεις.

Στην 3η περίοδο ξέσπασε και έφτιαξε διαφορά 17 πόντων για να έρθει η τελευταία περίοδος, όπου η Κηφισιά μείωσε τη διαφορά, στο 70-64 και στο 72-67. Στα 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Κηφισιά μείωσε στο 74-72 και η ΑΕΚ βρήκε έναν πόντο με βολή για το 75-72.

Με βολή του Γκίκα η διαφορά έπεσε στο 75-73. Ο Χέρστον έβαλε μία βολή για το 76-73. Η ΑΕΚ σε αυτή τη φάση αυτοκτόνησε και άφησε δύο τρίποντα στην Κηφισιά με τον Κασελάκη να αστοχεί και να μένει το τελικο 76-73.

ΑΕΚ: Χέρστον 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 6, Κάρτερ 10 (1), Μπράουν 8, Μαυροειδής 9, Παπαντωνίου 3 (1), Σάκοτα 10 (2), Μιλόσεβιτς 6, Γκριν, Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 13 (3).
ΚΗΦΙΣΙΑ: Στίγκερς 5, Κασελάκης 4, Χογκ 19, Ελ Αμίν 11, Γλυνιαδάκης 7, Μάρσαλ, Χατζηνικόλας, Γκίκας 5, Πόποβιτς 13 (3), Σταμάτης 9 (1), Χρυσικόπουλος.