Επεισοδιακό… μπαμ για Κόροιβο, 61-60 την Κηφισιά!

Σπουδαία νίκη για τον Κόροιβο Αμαλιάδας που έφυγε με το 61-60 από την Κηφισιά για να πάρει τεράστιο… δίποντο.

Πολύ σημαντική νίκη κατάφερε να πάρει ο Κόροιβος Αμαλιάδας στην Κηφισιά όπου επικράτησε 61-60 της ομώνυμης ομάδας για να πάρει έτσι την 3η του νίκη στα πρώτα πέντε παιχνίδια.

Στην πρώτη περίοδο η Κηφισια έδειχνε να έχει τον έλεγχο και προηγήθηκε 16-13. Παρόλα αυτά στη δεύτερη περίοδο η άμυνα του Κόροιβου ήταν τρομερή και αφού δέχτηκε μόλις οκτώ πόντους προηγήθηκε στο ημίχρονο 26-24.

Η διαφορά αυτή αυξήθηκε στο τέλος της 3ης περιόδου καθώς ήταν μπροστά 47-42. Στο τέλος, υπήρξε θρίλερ με τον Κόροιβο να προηγείται 61-58 και τον Γκίκα να σημειώνει δίποντο πατώντας τη γραμμή των 6.75 με αποτέλεσμα να μη μετρήσει τρίποντο και να μη στείλει το ματς στην παράταση.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Γκίκας 9, Μαυροειδής 14, Κασελάκης 13 (3), Στίγκερς 7 (1), Χογκ 10, Στίγκερς 5, Διαμαντάκος, Πόποβιτς, Χρυσικόπουλος 2, Φρέιζερ.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Ντέιβις 10 (2), Χριστοδούλου 6, Βασιλόπουλος, Κάουνσιλ 9 (1), Χάρις 11, Θόρντον 2, Πουλιανίτης, Χαριτόπουλος 7 (1), Τρότερ 12 (2), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 4.

Παναθηναϊκός: Η Σπόρτινγκ ετοιμάζει νέα πρόταση για τον Ιωαννίδη – «Αποφασισμένη να τον αποκτήσει»
Euro 2024, Σερβία - Αγγλία 0-1: Το γκολ του Μπέλιγχαμ νίκησε και το άγχος!
Premier League: Έκλεισε τον Ολίσε με εξαετές συμβόλαιο η Τσέλσι
Ολυμπιακοί Αγώνες: Στη Χαλκίδα η Εθνική για το βασικό στάδιο προετοιμασίας