Ιστιοπλοΐα: «Χρυσοί» Παπαθανασίου και Νούτσος στο πρωτάθλημα STAR της Ιταλίας

Εντυπωσιακή επανεμφάνιση του Αιμίλιου Παπαθανασίου στο πρωτάθλημα Ιταλίας της κατηγορίας Star που ήταν open και έγινε στο Βιαρέτζιο.

Ο μεγάλος ιστιοπλόος μας με πλήρωμα τον Στέλιο Νούτσο κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο και έδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει του παγκοσμίου πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί σε 10 ημέρες επίσης στην Ιταλία και συγκεκριμένα στο Σκαρλίνο.

Ο αγώνας ήταν open ακριβώς διότι πολλοί ξένοι αθλητές προετοιμάζονται για το παγκόσμιο πρωτάθλημα και είχαν την ευκαιρία να τεστάρουν τα σκάφη τους, αλλά και να τσεκάρουν τους αντιπάλους τους.

Έτρεξαν 27 σκάφη από 8 χώρες (Ιταλία, ΗΠΑ, Ελλάδα, Γερμανία, Γαλλία, Ολλανδία, Αυστρία, Βραζιλία) και ανάμεσά τους ήταν όλα τα μεγάλα ονόματα της κλάσης με κορυφαίο τον Ιταλό Ε. Κιέφι που μαζί με τον Φ. Κολαννίνο κατέλαβαν την 3η θέση. Δεύτεροι τερμάτισαν οι περίφημοι Γερμανοί Μ. Μπ. Χούμπερτ- Γ.Κ. Βάις.

Έγιναν 6 ιστιοδρομίες και το ελληνικό σκάφος πήρε την 1η θέση στις τρεις. Στις άλλες κούρσες οι αθλητές του Ολυμπιακού τερμάτισαν 2, 5 και 9.

Οι Α. Παπαθανασίου- Σ. Νούτσος ήταν σταθεροί από την αρχή έως το τέλος του αγώνα και τους βοήθησαν οι καιρικές συνθήκες με λίγο ως μέτριο αέρα.

Οι Έλληνες ιστιοπλόοι συνεχίζουν με καθημερινές πολύωρες προπονήσεις, έτσι ώστε να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένοι στο απαιτητικό παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα λάβουν μέρος οι καλύτεροι ιστιοπλόοι του κόσμου στα Star.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: Επίσημο το sold out για το Game 5
Χάντμπολ: Έως το 2026 στο «τιμόνι» της ΑΕΚ ο Μπουζόν
Ολυμπιακοί Αγώνες: «Άκυρο» σε Ρώσους και Λευκορώσους εθελοντές λόγω ασφάλειας
Ντιέγκο Μαραντόνα: Σκέψεις μεταφοράς των λειψάνων του στο Μπουένος Άιρες