Volley League γυναικών: Εύκολα τον ΖΑΟΝ ο Άρης
INTIME.GR

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη που επικράτησε με 3-0 του ΖΑΟΝ στο κλειστό της Μίκρας.

Αυτό ήταν το δεύτερο τρίποντο για τις κιτρινόμαυρες, αλλά το πρώτο εντός έδρας, ενώ ο Ζ.Α.Ο.Ν. γνώρισε την 5η του ήττα σε ισάριθμα ματς. Ο Άρης αγωνίστηκε χωρίς την Στρούμιλο η οποία ένιωσε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και προφυλάχθηκε, ενώ επανεμφανίστηκε και έπαιξε για λίγο ως αλλαγή η Ρόμπινσον.

Στο πρώτο σετ ο ΖΑΟΝ αιφνιδίασε τον Άρη και πιέζοντας στην υποδοχή ξέφυγε νωρίς εμ 1-5, διατηρώντας με σχετική άνεση το προβάδισμα μέχρι και τις 10-14... Εκεί ο Άρης πλησίασε στον πόντο με συνεχόμενα μπλοκ (13-14) για να φτάσουν και πάλι στο +3 οι φιλοξενούμενες (13-16). Με την Τσούμπα ο Άρης μπόρεσε να ισοφαρίσει για πρώτη φορά σε 16-16 για να φτάσουμε στο 21-22 που έγινε 24-22 για το πρώτο κιτρινόμαυρο προβάδισμα. Το θρίλερ όμως είχε συνέχεια καθώς η Γιοβάνη έσβησε το πρώτο σετ μπολ, η Παπαδέδε το δεύτερο και με κακή υποδοχή το σκορ έγινε 24-25 με τον ΖΑΟΝ να χάνει δύο κόντρα επίθεσεις για να τελειώσει το σετ και να το πληρώνει καθώς με δύο επιθέσεις της Τσούμπα και άουτ της Παπαδέδε ο Άρης έκανε το 1-0.

Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε και όλο το ματς καθώς στα άλλα δύο σετ ο Άρης ξέφυγε πολύ γρήγορα με μεγάλες διαφορές και έφτασε χωρίς άλλα απρόοπτα στη νίκη.

Διαιτητές: Κατσιούλης, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Βασδέκης, Ψύχου, Γραμματεία: Πασπάλα.