Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-0: Tον «ισοπέδωσε» και έστειλε μήνυμα
INTIME.GR

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός και επικράτησε 3-0 σετ του Ολυμπιακού για την 2η αγωνιστική της Volley League γυναικών

Σε αντίθεση με το ματς της πρεμιέρας κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασιστικός και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-0 κόντρα στον Ολυμπιακό στο πρώτο αιώνιο ντέρμπι της Volley League γυναικών για φέτος.

Ο Παναθηναϊκός με την Ανθούλη ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση 8-3 σημαδεύοντας τη Σάλας στην υποδοχή και υποχρεώνοντάς τον Ολυμπιακό σε λάθη. Οι «ερυθρόλευκες» με την Κούμπουρα αιχμή του δόρατος μείωσαν σε (10-6, 12-8) αλλά οι γηπεδούχες είχαν επιθετικές λύσεις κρατώντας τη διαφορά (14-8 με τρεις συνεχόμενους πόντους από την Χατζηευστρατιάδου).

Με άσσο της Κούμπουρα ο Ολυμπιακός έκανε το 14-10 αλλά ο Παναθηναϊκός με Ανάε και Ανθούλη ξέφυγε με +6 (16-10) και 19-11 αποκτώντας διαφορά ασφαλείας. Ο Ολυμπιακός ροκάνισε με Εμμανουηλίδου (23-17) και άουτ πρώτο χρόνο της Χατζηευευστρατιάδου (23-18) με τις «πράσινες» να φτάνουν πρώτες στο 1-0 σετ με 25-19.

Αντίστοιχο και το ξεκίνημα του δεύτερου σετ για τον Παναθηναϊκό με την Ανθούλη να κυριαρχεί επιθετικά (5-1) και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να βρει αρχικά ηρεμία στην υποδοχή του και να μειώνει με τη Σάλας σε 8-5.

Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν εκ νέου με επίθεση της Κούμπουρα και άουτ της Χατζηευστρατιάδου ενώ ισοφάρισαν σε 10-10 με τη Σάλας. Με μπλοκ της Μέντιτς στην Κούμπουρα και έναν άσο της Ανάε στην Κόσμα, οι γηπεδούχες έχτισαν εκ νέου ένα +5 (17-13). Στο 21-15 η Γενιτσαρίδη πήρε τη θέση της Σάλας, ένα άουτ της Ανθούλη έκανε το 22-17 με τη διεθνή διαγώνια να διαμορφώνει το 25-18 για το 2-0 σετ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τη Γενιτσαρίδη στο βασικό σχήμα του τρίτου σετ αντί της Σάλας και προηγήθηκε με 3-5 με κύριο εκφραστή των προσπαθειών του την Κούμπουρα. Η Γενιτσαρίδη με άσο έκανε το 3-6 ενώ με Μέντιτς, Ανάε και ένα λάθος του Ολυμπιακού, ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 6-6, τρέχοντας αμέωσς μετά 3-0 σερί για το 9-6.

Οι φιλοξενούμενες με τη Γενιτσαρίδη και την Εμμανουηλίδου μείωσαν σε 13-11 ενώ ο Μιτσέλι προχώρησε σε αλλαγή της λίμπερο με την Αντωνακάκη να μπαίνει αντί της Κοσμά (15-11). Ο Ολυμπιακός πίεσε και μείωσε σε 16-14 αλλά η Χατζηευστρατιάδου πήγε στο σερβίς στο 17-14 και ο Παναθηναϊκός με εντυπωσιακό σερί (7-0) έγραψε το 24-14. Το σετ τελείωσε με 25-15 με την διεθνής διαγώνια να ολοκληρώνει το παιχνίδι για το τελικό 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-18, 25-15) σε 72'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 7 (5/11 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ανάε 12 (10/18 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Γκρότους 3 (3/13 επ., 73% υπ. - 45% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ανθούλη 24 (22/33 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 11 (8/12 επ., 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 75% υπ. - 50% άριστες), Μεταξά 1 (1/1 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 7 (4/11 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Γουίντερς 5 (5/14 επ., 58% υπ. - 27% άριστες), Όλμπρεχτ 1 (1/2 επ.), Σάλας 4 (4/8 επ., 59% υπ. - 41% άριστες), Κούμπουρα 15 (13/35 επ., 2 άσοι), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 54% υπ. - 31%), Αντωνακάκη (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Γιώτα 1 (1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 2 (2/4 επ., 67% υπ. - 17% άριστες).

Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΑΣΠ Θέτις

Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες