Σάκκαρη-Τόμοβα 2-0: Mε «αέρα» συνεχίζει ακάθεκτη στο Wimbledon
INTIME.GR

Η Μαρία Σάκκαρη επέβαλλε τον ρυθμό της και επικράτησε 2-0 σετ της Τόμοβα παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του Wimbledon

Στον 3ο γύρο του απλού Γυναικών του Wimbledon προκρίθηκε για τρίτη φορά στην καριέρα της -μετά το 2017 και το 2019- η Μαρία Σάκκαρη (νο5), επικρατώντας με άνεση στο Court 1 της Βικτορίγια Τόμοβα από τη Βουλγαρία (νο112) με 2-0 (6-4, 6-3), μέσα σε μία ώρα και 18 λεπτά.

Μετά από ένα νευρικό ξεκίνημα στο πρώτο γκέιμ, αλλά και χαμένους πόντους στο δικό της σερβίς στο δεύτερο, η Σάκκαρη ισορρόπησε την κατάσταση κι άρχισε να βρίσκει αυτοπεποίθηση στα χτυπήματά της. Κράτησε μετά από ισοπαλία το δικό της σερβίς κι έκανε μπρέικ αμέσως μετά (2-1), αυξάνοντας από νωρίς την πίεση στην Τόμοβα.

Η Βουλγάρα τενίστρια απάντησε με δικό της μπρέικ, εκμεταλλευόμενη τα εύκολα λάθη που έκανε η Σάκκαρη, όμως η Ελληνίδα πρωταθλήτρια «απάντησε» με back-to-back μπρέικ και ξαναπήρε προβάδισμα. Κρατώντας το σερβίς της έφτασε στο 4-2 και στο 5-3 κι έκλεισε το πρώτο σετ μετά από ισοπαλία με έναν εξαιρετικό άσο.

Η εκκίνηση του δεύτερου σετ ήταν μία... κόπια του πρώτου, με την Τόμοβα να παίρνει το πρώτο γκέιμ, τη Σάκκαρη να κρατάει το σερβίς της και να κάνει αμέσως μετά μπρέικ. Με όπλο το σερβίς της και τα «καθαρά» χτυπήματά της από τη βασική γραμμή, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δημιούργησε εκνευρισμό και πολλά αβίαστα λάθη στη Βουλγάρα τενίστρια, παίρνοντας «αέρα» δύο γκέιμ (3-1).

Στο 5ο γκέιμ η Σάκκαρη έχασε την ευκαιρία να κάνει ένα δεύτερο σερί μπρέικ, με την Τόμοβα να «επιστρέφει» από διπλό μπρέικ πόιντ, μειώνοντας σε 3-2, όμως στη συνέχεια κρατώντας το σερβίς της έφτασε στο 5-3, πλησιάζοντας στη... γραμμή του τερματισμού.

Στο 9ο γκέιμ με την Τόμοβα στο σερβίς, η Σάκκαρη ξόδεψε τέσσερα ματς μπολ, αλλά στο πέμπτο (έπειτα από πέντε σερί ισοπαλίες) κατάφερε να κάνει το δεύτερο μπρέικ, φτάνοντας στη νίκη και στην πρόκριση.

Στον 3ο γύρο του τουρνουά η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (1/7) την 34χρονη Γερμανίδα Τατιάνα Μαρία (νο103) η οποία απέκλεισε νωρίτερα τη Ρουμάνα Σοράνα-Μικαέλα Κιρστέα με 2-1 σετ (6-3, 1-6, 7-5).

Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ντεσάν επιβεβαίωσε το «άκυρο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες - Τι συμβαίνει με Εμπαπέ
NBA: «Ισοπεδωτικοί» οι Λέικερς, ο Μπράνσον «εκτέλεσε» τους Ουόριορς | Αποτελέσματα και βαθμολογίες
Φανέλα που τιμά την μπύρα φόρεσε η Λέουβεν
ΣΕΓΑΣ: Με 28 μετάλλια και διακρίσεις οι πρώτες 70 μέρες του 2024 για τον ελληνικό στίβο