Berlin Open: Με το δεξί στο Βερολίνο η Μαρία Σάκκαρη, 2-0 σετ την Λεολιά Ζανζάν
Intime.gr

Με «σπασμένα φρένα» η Μαρία Σάκκαρη ξεπέρασε το εμπόδιο της Λεολιά Ζανζάν και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Berlin Open.

Η Ελληνίδα τενίστρια ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο εναρκτήριο ματς της στο διεθνές τουρνουά του Βερολίνου και επικράτησε τελικά με 6-3, 6-2 της 27χρονης αντιπάλου της (Νο 160 στην παγκόσμια κατάταξη) σε 1 ώρα και 22 λεπτά.

Η Μαρία Σάκκαρη, που είναι Νο2 στο ταμπλό, όπου επικεφαλής είναι η Τυνήσια Ονς Ζάμπερ, στους «16» της διοργάνωσης  θα αντιμετωπίσει την Ντάρια Σάβιλ από την Αυστραλία, Νο 104 στον κόσμο, η οποία νίκησε την Ελβετίδα Τζιλ Τάιχμαν 6-7, 7-5, 6-2.

Οι δύο παίκτριες είχαν τεθεί ξανά αντιμέτωπες στις αρχές του χρόνου, στο Ιντιαν Ουέλς, όπου όμως η Σάβιλ εγκατέλειψε πρόωρα τον αγώνα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μαρία Σάκκαρη, Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης της WTA, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα με τους πόντους της Γαλλίδας αντιπάλου της να προέρχονται από δικά της λάθη.

Η Ελληνίδα ξεκίνησε με break στο σερβίς της Ζανζάν, ενώ στο πρώτο της service game έκανε love game, όπως και στα επόμενα τρία games όπου σέρβιρε. Η Ζανζάν κατάφερε μόνο να μειώσει σε 3-2, με τις δύο τενίστριες να κρατούν τα σερβίς τους μέχρι το 5-3, με την Μαρία Σάκκαρη να κατακτά το με νέο break και 6-3.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με την Μαρία Σάκκαρη να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ στο τελευταίο service game η Γαλλίδα αν και «πάλεψε», σβήνοντας δύο match points της Σάκκαρη, τελικά δεν τα κατάφερε στο τρίτο, με αποτέλεσμα η Ελληνίδα πρωταθλήτρια να κατακτήσει το δεύτερο σετ με 6-2, φτάνοντας σε μια άνετη νίκη.

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)