Μαρία Σάκκαρη: Ανατροπή και μαραθώνια πρόκριση στο βροχερό Νότιγχαμ

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με ανατροπή της Ρεμπέκα Μαρίνο και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του τουρνουά του Νότιγχαμ, μετά από 4ωρη διακοπή λόγω βροχόπτωσης.

Η Μαρία Σάκκαρη συνεχίζει την πορεία της στο τουρνουά του Rothesay Nottingahm Open.

Η 26χρονη τενίστρια νίκησε και στο δεύτερο αγώνα της, ο οποίος διακόπηκε για 4 ώρες εξαιτίας της βροχής που έπεσε, την 31χρονη Καναδή Ρεμπέκα Μαρίνο (νο 109 στον κόσμο), με 2-1 σετ και πήρε το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του 250αριού τουρνουά της WTA, για 3η φορά στην καριέρα της.

Μετά την εντυπωσιακή πρεμιέρα επί της Οσόριο (6-2, 6-3), η επικεφαλής του ταμπλό συνάντησε αρκετά προβλήματα απέναντι στην Μαρίνο, χάνοντας μάλιστα το πρώτο σετ με χαρακτηριστική άνεση (6-1), βγάζοντας πολλά νεύρα για την κακή της απόδοση.

Με την Σάκκαρη να προηγείται με 5-3 στο δεύτερο σετ κι ενώ στο 9ο game υπήρχε ισοπαλία (30-30) ο αγώνας διακόπηκε λόγω έντονης βροχόπτωσης. Τελικά μετά από 4 ώρες η αναμέτρηση συνεχίστηκε, με την Σάκκαρη να πιστοποιεί τον τίτλο του φαβορί και να παίρνει τη νίκη με 2-1.

Η 26χρονη πρωταθλήτρια στα προημιτελικά θα βρει απέναντί της την Μπεατρίζ Χαντάτ Μάϊα (νο48 στην παγκόσμια κατάταξη), την Παρασκευή (10/6), η οποία στο εναρκτήριο ματς της ημέρας επιβλήθηκε με 2-0 (6-2, 7-6) της Βρετανής Γιούρικο Μιγιαζάκι.

Πρόκειται για ένα ματς στο οποίο η Σάκκαρη μπορεί να πάρει «εκδίκηση» για την ήττα της από την Βραζιλιάνα στον 2ο γύρο του Miami Open.

Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι
Χαμός στο NBA: Ο αδερφός του Γιόκιτς έριξε μπουνιά σε θεατή στο Νάγκετς – Λέικερς (video)
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 1 της σειράς των playoffs της Euroleague