Α1 Πόλο ανδρών: «Άλωσε» ξανά τον Πειραιά ο ΠΑΟΚ και διεκδικεί θέση στην Ευρώπη

Παρότι αγωνίστηκε για τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο, ο ΠΑΟΚ επικράτησε στον Πειραιά 6-5 του Εθνικού, εξασφάλισε θέση στην εξάδα της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών και πλέον θα διεκδικήσει απέναντι στον Υδραϊκό την πέμπτη θέση και το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ο τρίτος και αποφασιστικός αγώνας των πλέι-οφ για τις θέσεις 5-8 ήταν επεισοδιακός και σημαδεύτηκε από την αποβολή χωρίς αντικατάσταση του Σγουρίδη, περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, μετά από σύρραξη με τον Βιτέλλα (ο οποίος αποβλήθηκε με αντικατάσταση). Στο σημείο εκίνο το σκορ ήταν 5-4 υπέρ του «Δικεφάλου του βορρά», αλλά στο τετράλεπτο που έπαιξε με αριθμητικό πλεονέκτημα, ο Εθνικός κατάφερε απλώς να ισοφαρίσει. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου, με γκολ του Πολυμέρη Προσινικλή, και στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα ως το τέλος και να κάνει το 2-1 στη σειρά.

Η ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου, που εμφανίζεται πολύ βελτιωμένη στα πλέι-οφ, θα έχει ξανά το μειονέκτημα έδρας στους αγώνες με τον Υδραϊκό, από τους οποίους θα κριθεί η τελευταία θέση της χώρας μας για το Eurocup της επόμενης περιόδου. Από την πλευρά του, ο «αυτοκράτορας» ολοκλήρωσε τη σεζόν στην έβδομη θέση της κατάταξης.

Οκτάλεπτα: 3-3, 1-2, 1-1, 0-0.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μανδαλιός, Κατσαγούνος, Τεσάνοβιτς 1, Βαλιανάτος 1, Θεοδόσης - Παπαλουκάς 1, Παπαδόγκωνας 1, Βιτέλλας, Δερμιτζάκης, Μπεριστιάνος 1, Χαραλαμπόπουλος, Λουκάς, Δροσόπουλος, Κόχειλας, Καραμπάτης

ΠΑΟΚ DOMUS ERGO (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Σαρησάββας, Μηλάς, Προσινικλής Ν. 1, Μαρινάγης, Κεχαλάρης 1, Μιλάρντοβιτς 1, Σγουρίδης, Μπαγλατζής 1, Προσινικλής Π. 1, Κούπμαν 1, Κουγιούνης, Μανθογιάννης, Τόττης, Καραντζάς