Μαρία Σάκκαρη: «Σκούπισε» την Γκοφ και προκρίθηκε στις «8»

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-0 σετ (6-4, 7-5) της Κόκο Γκοφ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Masters της Ρώμης, όπου θα αντιμετωπίσει την Ονς Ζαμπέρ (Νο7) από την Τυνησία.

Διπλή ελληνική παρουσία στα προημιτελικά των τουρνουά ανδρών και γυναικών της Ρώμης έχει η Ελλάδα.

Μετά τον Στέφανο Τσιτσιπά και η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε από τον δεύτερο γύρο του Rome Masters. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επιβλήθηκε με 2-0 σετ της Αμερικανίδας, Κόκο Γκοφ (Νο14), δείχνοντας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ξεκάθαρη ανωτερότητα και κυριως αποφασιστικότητα στα κρίσιμα σήμεια.

Πλέον, στις «8» του τουρνουά θα βρει μπροστά της την Ονς Ζαμπέρ από την Τυνησία, η οποία βρίσκεται στο Νο7 της κατάταξης (το ανώτερο στην καριέρα της).

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Σάκκαρη ξεκίνησε να πιέζει από το ξεκίνημα την Γκοφ στο σερβίς της. Δεν τα κατάφερε στο πρώτο, αλλά έκανε το break στο 3ο μόλις game και πήρε προβάδισμα. Προσωρινά όμως, μιας και η Αμερικανίδα απάντησε άμεσα με το ίδιο νόμισμα, ισοφάρισε σε 2-2 και στη συνέχεια κρατώντας το σερβίς της έκανε το 2-3.

Η Ελληνίδα Πρωταθλήτρια δεν πτοήθηκε, κράτησε εύκολα το σερβίς και στη συνέχεια έκανε νέο break για το 4-3. Η Γκροφ βρέθηκε αμέσως με δύο break points για να επαναλάβει την άμεση απάντησ, αλλά η Σάκκαρη αυτή τη φορά τα έσβησε, έκανε το 5-3 και στη συνέχεια κρατώντας το σερβίς της, πήρε το πρώτο σετ με 6-4.

Γεμάτο εναλλαγές και συγκινήσεις ήταν και το δεύτερο σετ. Η Μαρία έκανε πάλι πρώτη το break, η Γκοφ είχε για μια ακόμα φορά απάντηση, αλλά η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε ένα ακόμα break σε καθοριστικό σημείο, προηγήθηκε με 6-5 και κρατώντας το σερβίς της πήρε το σετ με 7-5 και τη νίκη με 2-0.