Live Streaming+Chat ο 5ος τελικός Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-3 (σετ)

Δείτε λεπτό προς λεπτό τον τελικό των τελικών, το Game 5 της Volley League γυναικών που ξεκινάει στις 7μ.μ. στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη

Η απόλυτη ισορροπία στη σειρά των τελικών μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού με 2-2 νίκες, καθώς οι δύο «αιώνιοι» έχουν κρατήσει αλώβητες τις έδρες τους και έτσι σήμερα θα στεφθεί ο Πρωταθλητής Ελλάδας στο πέμπτο ματς στο κλειστό του Ρέντη.

Μάλιστα αυτή είναι η πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2012-2013 που ο τίτλος του πρωταθλητή Ελλάδας θα κριθεί στο τελευταίο παιχνίδι της σειράς, με τις «ερυθρόλευκες» πριν από 9 χρόνια να ανατρέπουν τα δεδομένα κόντρα στην ΑΕΚ, η οποία είχε προβάδισμα δύο νικών από την κανονική περίοδο και να κατακτούν το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας τους.

Η σημερινή αναμέτρηση είναι η 8η φετινή των δύο ομάδων καθώς πέρα από τα ματς της κανονικής περιόδου και τους τελικούς είχαν βρεθεί αντιμέτωπες και στους «16» του Κυπέλλου με τις «πράσινες» να επικρατούν 3-2 σετ στο κλειστό του Ρέντη, στο μοναδικό ματς που κρίθηκε στο τάι μπρέικ και στο οποίο νίκησε ο φιλοξενούμενος.

Η αρχηγός του Ολυμπιακού, Στέλλα Χριστοδούλου υπογράμμισε:

«Γνωρίζαμε από την αρχή ότι αυτή η σειρά των τελικών θα ήταν δυνατή και αμφίρροπη. Την Πέμπτη δίνουμε την τελευταία μάχη, μέσα στην έδρα μας, για τη διεκδίκηση του τίτλου. Είναι η στιγμή που η ψυχή και το πάθος θα τα κρίνουν όλα! Θέλουμε τον κόσμο στο πλευρό μας, να μας δώσει ενέργεια και δύναμη, για να καταφέρουμε να πετύχουμε αυτό το στόχο».

Η αρχηγός του «τριφυλλιού» Εύα Χαντάβα, η οποία μάλιστα αναδείχθηκε και MVP του 4ου τελικού, σημείωσε:

«Πάμε να τα δώσουμε όλα για όλα στο Ρέντη. Στα παιχνίδια που χάσαμε ξέρουμε ακριβώς τι κάναμε λάθος και πάμε συγκεντρωμένες για να πάρουμε τη νίκη».

Διαβάστε εδώ τι δήλωσαν οι δύο προπονητές, Κάρλο Παρίζι και Μπράνκο Γκάιτς για τον 5ο τελικό.

Volley League Γυναικών - Τελικοί

Πρώτος τελικός - Σάββατο 30 Απριλίου 2022

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-1 (20-25, 25-19, 25-23, 25-08)

Δεύτερος τελικός - Τρίτη 3 Μαΐου 2022

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-1 (25-17, 25-22, 22-25, 25-21)

Τρίτος τελικός - Παρασκευή 6 Μαΐου 2022

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-1 (25-23, 25-22, 20-25, 26-24)

Τέταρτος τελικός - Τρίτη 10 Μαΐου 2022

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-0 (25-23, 25-21, 25-18)

Πέμπτη 12 Μαΐου 2022

«Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη 19.00: Ολυμπιακός ΣΦΠ - Παναθηναϊκός ΑΟ

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βασιλειάδης, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργόπουλος, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Διαιτητής challenge: Μυλωνάκης, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Αρβανίτης, Γραμματεία: Ψάρρα.