Ξιφασκία: «Ασημένια» η Δέσποινα Γεωργιάδου στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Τυνησίας (photos)

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Δέσποινα Γεωργιάδου στο Παγκόσμιο Κύπελλο Σπάθης Γυναικών, που διεξάγεται στην Τυνησία.

Η πρωταθλήτρια ξιφασκίας του Παναθηναϊκού, επιβεβαίωσε την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται και κρέμασε στο στήθος της ακόμη ένα μετάλλιο σε Παγκόσμιο Κύπελλο στο αγώνισμα της σπάθης, μετά το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στην Ορλεάνη το 2021.

Η Δέσποινα Γεωργιάδου είχε ιδανικό ξεκίνημα επικρατώντας στο ταμπλό των «64» επί της Ισπανίδας, Έλενα Ερνάντεζ με 15-2. Στη συνέχεια, επικράτησε της Ιταλίδας, Μπενεντέτα Μπαλντίνι με 15-10. Στον ημιτελικό η Γεωργιάδου συνάντησε την Γαλλίδα, Μανιόν Μπρουμέ την οποία και νίκησε άνετα με 15-9.

Σε έναν συναρπαστικό τελικό κόντρα στην Γιαπωνέζα, Μισάκι Εμούρα η Γεωργιάδου ήταν συγκλονιστική, αλλά «λύγισε» στις λεπτομέρειες με 15-13, και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Τέλος σε ότι αφορά στο ομαδικό σπάθης γυναικών, όπου συμμετείχε η Δέσποινα Γεωργιάδου, η Ελλάδα ηττήθηκε από την Πολωνία και δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στις «8» καλύτερες ομάδες.

Δείτε παρακάτω τα διαδικτυακά συγχαρητήρια της ΕΟΕ.

Super League: Ντέρμπι κορυφής ΑΕΚ - Παναθηναϊκός | Επικίνδυνοι έξοδοι για ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό