Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: «Πράσινη» η ισοβαθμία, πάει για κούπα - Έτσι κατέκτησε το πρώτο σετ (vid)

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Με επική ανατροπή η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκανε το 0-1, πήρε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας και πάει για τη νίκη που θα του χαρίσει το Πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος στη Volley League, επικρατώντας στο πρώτο σετ του Ολυμπιακού στο ντέρμπι που διεξάγεται στο γήπεδο του Ρέντη.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20-15 και 22-17, αλλά με επική ανατροπή ισοφάρισαν, πήγαν το πρώτο σετ στην παράταση και τελικά το κατέκτησαν με 27-29.

Κάτι που σημαίνει πως ο Παναθηναϊκός θα έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της Β' φάσης είχαν επικρατήσει με 3-0 σετ.

Φυσικά, οι «πράσινοι» θελουν τη νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να εξασφαλίσουν από σήμερα το πρωτάθλημα, ενώ σε περίπτωση ήττας θα τους αρκεί νίκη επί του Φοίνικα Σύρου την τελευταία αγωνιστική για να το κατακτήσουν (3-0 ή 3-1 αν χάσουν με 3-1 από τον Ολυμπιακό, ενώ αν χάσουν με 3-2 θα είναι πρώτοι ακόμα και με ήττα με 3-2).