Α1 Χάντμπολ Γυναικών: Νταμπλούχος και πάλι ο ΠΑΟΚ με «σκούπισμα» του ΟΦΝΙ (photos+videos)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του ΟΦΝΙ με 26-25, κάνοντας το 3-0 στην σειρά των τελικών της Α1 Χάντμπολ Γυναικών και πανηγύρισε για τέταρτη σερί χρονιά το νταμπλ, γράφοντας ιστορία!

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» παρουσιάστηκε συγκεντρωμένος και αποφασισμένος να τελειώσει από σήμερα την υπόθεση τίτλου στην αναμέτρηση κόντρα στον ΟΦ Νέας Ιωνίας που πραγματοποιήθηκε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» και με ένα… δραματικό φινάλε, κατάφερε να κατακτήσει τη νίκη με 26-25, κάνοντας παράλληλα το 3-0 στη σειρά των τελικών και στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με αυτό το τρόπαιο έφτασε τα 11 συνολικά στο γυναικείο χάντμπολ (6 κύπελλα, 5 πρωταθλήματα), όλα μετά το 2013!

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦ Νέας Ιωνίας μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 0-2, όμως μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι- χέρι στο σκορ (4-4, 8-8) και τις δύο τερματοφύλακες, Τσικνάκη και Κεπεσίδου, να «μαγεύουν» με τις αποκρούσεις τους.

Ωστόσο ο ΠΑΟΚ με τις Χατζηπαρασίδου-Καραχαρίση-Μπροκάρντο να «πυροβολούν» από την περιφέρεια πήρε προβάδισμα, 10-8, το οποίο επέκτεινε, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 13-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν δυνατά και διατήρησαν το προβάδισμα με 17-13.

Ωστόσο τα κορίτσια της ομάδας του ΟΦ Νέας Ιωνίας δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και κατάφεραν να φέρουν την αναμέτρηση στα ίσα (20-20). Ο ΠΑΟΚ δύο λεπτά πριν από την λήξη πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, 25-23, το οποίο έμοιαζε αρκετό, με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν στο γκολ, και τον τίτλο να πηγαίνει στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

ΠΑΟΚ Mateco- ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ 26-25

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-3, 5-4, 8-8, 10-8, 13-9 (ημχ.), 17-13, 18-17, 20-19, 20-20, 24-23, 26-25

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Μπατζαρακούδη, Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 7, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 5, Χριστοφόρις, Καραχαρίση 3, Αμβροσιάδου, Τάκη, Σεβδίλη 4, Ζενέλη, Νίκολιτς 1, Μποριζόφσκα 2, Γκρμπάβτσεβιτς 2, Αργυροπούλου, Μπουράτο 2.

ΟΦΝΙ (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου 1, Μουρατίδου, Μανιά 4, Κοτρώτσιου, Ανδρίτσου 6, Κολλύρη, Καρέλα 5, Μακρή, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 1, Κοντοστεργίου 2, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 1, Σαραντάκου, Κωνσταντινίδου, Στουγιαννίδου 5

Παρατηρητές: Κατσίκης- Δελόγλου, Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 6/7-1/2

Οι πολυνίκεις προπονητές

Μιχαήλ Αξένοφ 6 (Αναγέννηση Άρτας 2001-2006)

Σοφία Ναϊσίδου 5 (Νέα Ιωνία 2014-2018)

Τίμπι Μιλέα 5 (Αναγέννηση Άρτας 1996-2000)

Δημήτρης Καρράς 3 (Άρης Νίκαιας 1982-1984)

Ζλάτκο Πετρονίγεβιτς 3 (Ορμή Λουξ 2008-2009, 2012)

Δημήτρης Πελεκίδης 3 (ΠΑΟΚ 2020, 2021, 2022)

Γιάννης Μοναστηριώτης 2 (Αθηναϊκός 1986-1987)

Δημήτρης Δημητρούλιας 1 (ΠΑΟΚ 2019)

Γρηγορία Γκόλια 1 (ΠΑΟΚ 2013)

Ιβάν Κόπ 1 (Ορμή Λουξ 2011)

Ευθύμης Πιπελίδης 1 (Ορμή Λουξ 2010)

Γιώργος Κρανάκης 1 (Ορμή Λουξ 2007)

Γιάννης Καραμπίνας 1 (Αναγέννηση Άρτας 1995)