Μαρία Σάκκαρη: Σάρωσε την Κβίτοβα και προχωρά ακάθεκτη στο Indian Wells

Η Μαρία Σάκκαρη έδωσε μια μοναδική παράσταση στο κοινό του Indian Wells, επικρατώντας εμφατικά της Πέτρα Κβίτοβα με 2-0 σετ (6-3, 6-0) και πήρε την πρόκριση στις «16» του τουρνουά.

Η Μαρία Σάκκαρη έκανε μεγάλη εμφάνιση κόντρα στην Πέτρα Κβίτοβα, κατόχου δύο Γκραν Σλαμ τίτλων (και 28 συνολικά στην καριέρα της) και επικράτησε 2-0 σετ σε μόλις 66 λεπτά και πήρε την πρόκριση στον τέταρτο γύρο του Indian Wells για δεύτερη φορά στην καριέρα της.

Εκεί όπου θα βρει απέναντί της τη νικήτρια της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ελίζ Μέρτενς και την Ντάρια Σαβίλ.

Η 7η αναμέτρηση μεταξύ των δύο αθλητριών εξελίχθηκε σε μονόλογο της Μαρίας Σάκκαρη. Οι δύο τενίστριες βάδιζαν χέρι-χέρι στα πρώτα 6 game, με την Σάκκαρη να κάνει την αντεπίθεσή της και να παίρνει τα επόμενα 3, κάνοντας το break στο 8ο. Αφού προηγήθηκε με 5-3, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο 9ο game, καθώς η Κβίτοβα προηγήθηκε με 40-15 και είχε διπλό break-point. Η 26χρονη πρωταθλήτρια, όμως, δεν πτοήθηκε καθόλου, κι αφού έσβησε το πλεονέκτημα της αντιπάλου της έφτασε στο 6-3 και στο 1-0.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη διέλυσε την αντίπαλό της με 6-0! Από τη στιγμή που ξεκίνησε με 2 break στο σερβίς της Κβίτοβα, η Ελληνίδα τενίστρια έκανε ό,τι ήθελε στο κορτ κι έφτασε σε μία πάρα πολύ άνετη νίκη, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και έτοιμη να φτάσει ακόμη ψηλότερα στο τουρνουά.