Η Προ Ρέκο στον τελικό

Στο δεύτερο (χρονικά) ημιτελικό του Σαββάτου, η ιταλική Προ Ρέκο με σεμιναριακού επιπέδου άμυνα  επικράτησε άνετα της Μπούντβα με 9-4  και πέρασε στο σημερινό (4/6, 22:00) τελικό  με αντίπαλο την Παρτιζάν.

Η επίθεση κερδίζει τα παιχνίδια και η άμυνα τα πρωταθλήματα. Και η «πολυεθνική» Ρέκο έχει θέσει εαυτό φαβορί,  για την κατάκτηση και του φετινού τροπαίου, με οδηγό την άμυνα.
Η άμυνα έσβησε κάθε ελπίδα των Μαυροβούνιων Μπούντβα να πάρουν κάτι θετικό. Τρομερή πίεση, γρήγορη κόντρα και πολύς χρόνος επίθεσης. Κορυφαίος στο πρώτο ημίχρονο αμυντικά, ο Μαγυάρος, ο Τίμπορ Μπένετεκ, που με τον Τεμπέστι σε εξαιρετική ημέρα, κατέβασαν ρολά, με αποτέλεσμα στο 1ο ημίχρονο, η Ρέκο  να δεχθεί μόλις 1 γκολ. Η Μπούντβα έμεινε περίπου 19 λεπτά, χωρίς να πετύχει γκολ, με τους παίκτες της Ρέκο, να ρίχνουν το ρυθμό και να σκέφτονται το σημερινό τελικό.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
Η Ρέκο έκανε 8 κλεψίματα έναντι 9, υπέπεσε σε 3 επιθετικά έναντι 5 και κέρδισε 6 αποβολές και 1 πέναλτι, έναντι 9 αποβολών.