Φίλιππος-Παναθηναϊκός 0-3: «Πράσινο» πέρασμα από την Βέροια

Χωρίς να συναντήσει καμία δυσκολία ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 σετ του Φίλιππου Βέροιας

Παίζοντας εξαιρετικά ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 εκτός έδρας του Φίλιππου Βέροιας και ανέβηκε μόνος πρώτος στη βαθμολογία της Volley League

Συγκεκριμένα οι «πράσινοι» έφτασαν τους 11 βαθμούς και προσπέρασε τους Φοίνικα Σύρου και Ολυμπιακό. Πλέον ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στο πρώτο από τα τρια σερί ντέρμπι που έχει να δώσει.

Ο Φίλιππος Βέροιας αγωνίστηκε χωρίς τον ακραίο Γιώργου Τζιουμάκα με τον Μπίσετ να αγωνίζεται κατά συνθήκη στη θέση του με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να εμφανίσουν σημαντικά προβλήματα στην υποδοχή.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο 1ο σετ προηγήθηκε 10-5 ενώ η διαφορά ανέβηκε στο 21-12 χάρις την υπεροχή του Παναθηναϊκού στο σερβίς και την κακή υποδοχή των γηπεδούχων. Το σετ έκλεισε 25-14 με δύο πόντους από Τσάτσιτς και πρώτο χρόνο Πελεκούδα σε κόντρα επίθεση.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 8-3 και 11-6 με το σερβίς του Τσάτσιτς αλλά οι απαντήσεις από Γάτση, Τζιουμάκα έφεραν σερί 3-0 και ο Φίλιππος μείωσε 11-9. Με το φλοτ σερβίς του Γιάκομπσεν ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά στο +8 (20-12) ενώ Ρανγκέλ, Τσάτσιτς και Πελεκούδας σκόραραν κατά βούληση για το 25-18 και το 2-0 σετ.

Στην καλύτερη του στιγμή στο σετ ο Φίλιππος προηγήθηκε 6-3 στο 3ο σετ και με τον Μπίσετ προηγήθηκε για τελευταία φορά 8-7. Με σερί 3-0 ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 10-8 ενώ η χαριστική βολή ήταν από Τσάτσιτς, Ράπτη και Ρανγκέλ που έκαναν το 18-13. Ο Στουτζίνσκι έφερε τη τελευταία αναλαμπή του Φιλίππου και με καλό σερβίς μείωσε 16-18. Ο Παναθηναϊκός με τον Τσάτσιτς και πίεση από το σερβίς οδήγησε τους γηπεδούχους σε λάθη και ο αγώνας τελείωσε με εντυπωσιακό τρόπο από τον άσσο του Ράπτη για 25-20 και το 3-0 σετ.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 9 (9/17 επ., 52% υπ. - 17% άριστες), Προύσαλης 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Γάτσης 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 10 (10/26 επ.), Στουντζίνσκι 9 (8/15 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 9% άριστες), Φερέλ 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 62% υπ. - 46% άριστες), Γραμμενούδης, Αρτακιανός, Μιχελάκης.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 13 (9/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 35% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (9/11 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 1 (0/5 επ., 1 άσσος, 80% υπ. - 70% άριστες), Ράπτης 13 (9/20 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (4/10 επ., 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 71% υπ. - 29% άριστες).

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη