Α1 Πόλο Ανδρών: Ισόπαλοι Παλαιό Φάληρο και ΑΕΚ στο ντέρμπι που έκλεισε την «αυλαία» της Πρεμιέρας

Μοιράστηκαν ημίχρονα, βαθμούς αλλά και εντυπώσεις Παλαιό Φάληρο και ΑΕΚ, σε ένα συναρπαστικό ματς, που «έριξε» την αυλαία της Πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Α1 πόλο ανδρών.

Ντέρμπι έγινε στο Ρέστειο κολυμβητήριο, όπου οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, με το τελικό 10-10 να μαρτυρά την εικόνα του παιχνιδιού.

Η Ένωση του Κωνσταντίνου Δάνδολου στο πρώτο της ιστορικό ματς στην Α1 κατηγορία μπήκε μανιασμένη για τη νίκη και προηγήθηκε 4-3 στο α’ οκτάλεπτο πηγαίνοντας στο ημίχρονο με σκορ 6-3, ενώ στις αρχές της τελευταίας περιόδου προηγήθηκε και με τρία γκολ διαφορά (6-9).

Όμως οι Φαληριώτες, που είχαν για πρώτη φορά στον πάγκο τους τον Δημήτρη Κραβαρίτη, έκαναν ένα σερί 4-0 και βρίσκοντας διέξοδο και λύσεις στα κρίσιμα έκαναν την ανατροπή και το 10-9. Η ΑΕΚ, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, αφού ο Βούξεβιτς κέρδισε πέναλτι και ο Ράντζεν ευστόχησε, 27 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ματς στο τελικό 10-10!

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΑΕΚ 10-10

Οκτάλεπτα: 3-4, 0-2, 2-2, 5-2.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Χαϊδόπουλος, Χούπερ 1, Παπαδημητρίου, Κοτσάφτης, Ραμίρεζ 2, Δίπλαρος 1, Τσολακούδης 3, Αθυμαρίτης, Χαλυβόπουλος Ιπ., Λιαπάκης 2, Τσαχιλίδης 1, Γκαράνης, Μητράκης, Κοντονής, Κουρμελές.

ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Δάνδολος): Φλέγκας, Καζάζης 1, Σταμέλος, Κουτσιαλής, Βούξεβιτς 1, Κουλιεράκης, Κουρλιάφτης 2, Γιαννουρής, Ράντζεν 4, Στελλάτος, Βέκκος 2, Μαυρωτάς Αρ., Κατσινούλας, Παυλιδάκης, Παπάκος Κ.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Μοίραλης

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ