Roland Garros: Άνετη πρόκριση στους «16» για τον Στέφανο Τσιτσιπά (video)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν κυρίαρχος του αγώνα, που έγινε στο κορτ «Suzanne-Lenglen», με 6-1, 6-2 και 3-1 στο τρίτο σετ, όταν και αποσύρθηκε ο Αλιάζ Μπέντενε, πήρε την πρόκριση για τον 4ο γύρο του Roland Garros!

Ο Έλληνας τενίστας, Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης και Νο 5 του ταμπλό, «έκλεισε» χωρίς να… κοπιάσει ιδιαίτερα μια θέση στους «16» του Παριζιάνικου Όπεν καθώς ήταν εμφανώς ανώτερος του αντιπάλου του, του 31χρονου Σλοβένου, Νο 56 στον κόσμο, ο οποίος ωστόσο αντιμετώπιζε ένα πρόβλημα στο δεξί πόδι.

Στο πρώτο σετ μάλιστα ο Αλιάζ Μπέντενε είχε πάρει και ιατρικό τάιμ άουτ, ενώ στο τρίτο αναγκάστηκε να αποσυρθεί. Έτσι η πρόκριση για τον Τσιτσιπά ήρθε μετά το 6-1 στο πρώτο σετ, 6-2 στο δεύτερο και 3-1 στο τρίτο σετ με 28 winners και μόνο 11 αβίαστα λάθη κόντρα στα 13-30 που είχε ο Μπέντενε, σε 1 ώρα και 20 λεπτά.

Ο 22χρονος Έλληνας πρωταθλητής ισοφάρισε την καλύτερη του επίδοση στη διοργάνωση, την φάση των «16», όπου πέρσι είχε αποκλείστηκε από τον Σταν Βαβρίνκα, ενώ «μετράει» και 4 παρουσίες σε 4ο γύρο σε Grand Slam. Συγκεκριμένα το 2019 έφτασε στον ημιτελικό στο Australian Open, το 2018 στον 4ο γύρο στο Wimbledon και το 2019 και 2020 στον 4ο γύρο στο Roland Garros.

Ο  Στέφανος Τσιτσιπάς, στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Βούλγαρο, Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ ο οποίος προκρίθηκε με τον ίδιο τρόπο με τον Έλληνα πρωταθλητή, καθώς ο αντίπαλός του, ο Ισπανός Ρομπέρτο Καρμπάγιες Μπαένια, αποσύρθηκε από τον αγώνα. O 29χρονος Βούλγαρος, Νο 20 της παγκόσμιας κατάταξης, ήταν μπροστά στο σκορ με 6-1, 6-3 όταν ο Ισπανός, Ρομπέρτο Καρμπαγές Μπαένα αποφάσισε να εγκαταλείψει την προσπάθεια του.

Είναι η πρώτη φορά που ο Ντιμιτρόφ καταφέρνει να περάσει στον 4ο γύρο της διοργάνωσης και η πρώτη φορά που θα βρει απέναντί του τον Τσιτσιπά, ο οποίος και είναι το φαβορί του αγώνα της Δευτέρας, για μια θέση στα προημιτελικά του Roland Garros.

Live Ολυμπιακός – Άστον Βίλα: Το ραντεβού με την ιστορία για τους «ερυθρόλευκους»
ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR: «Αδύνατο να καλύψουμε τη ζήτηση για εισιτήρια»
Ολυμπιακός – Άστον Βίλα: Οι ενδεκάδες του μεγάλου αγώνα
Εργκίν Αταμάν: «Ο μεγαλύτερος της Ευρώπης ο Παναθηναϊκός»!