Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο επόμενος αντίπαλος στο Roland Garros

Μετά τη δύσκολη πρόκριση στον β’ γύρο του Roland Garros, ο Στέφανος Τσιτσιπάς καλείται να ξεπεράσει ένα ακόμα εμπόδιο για να προχωρήσει στη διοργάνωση του Παρισιού.

Αγχωτική, δύσκολη αλλά και εντυπωσιακή ήταν η πρόκριση του Στέφανου Τσιτσιπά επί του Χάουμε Μουνάρ, στην πρώτη παρουσία του Έλληνα τενίστα στο φετινό Roland Garros. Ο Τσιτσιπάς βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ, ωστόσο από αυτό το σημείο κι έπειτα έκανε τρομερή εμφάνιση, παρά τον ρυθμό και τους εντυπωσιακούς πόντους του αντιπάλου, με αποτέλεσμα να φτάσει σε μια τρομερή ανατροπή και να νικήσει 3-2 για να πάρει την πρόκριση.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον δεύτερο γύρο του Roland Garros, θα αντιμετωπίσει τον Πάμπλο Κουέβας. Ο Ουρουγουανός, γεννημένος στην Αργεντινή, είναι το Νο60 στην παγκόσμια κατάταξη και για να βρεθεί εδώ νίκησε 3-1 σετ τον Δανό Χένρι Λάακσονεν, Νο135 στην παγκόσμια κατάταξη.

Μπήκε δυνατά ο Τζόκοβιτς

Εμφατικό ήταν το μπάσιμο του Νόβακ Τζόκοβιτς στο Roland Garros. Ο κορυφαίος τενίστας του κόσμου «καθάρισε» με... συνοπτικές διαδικασίες το ματς με τον Μίκαελ Ίμερ και με 3-0 σετ προκρίθηκε άνετα στον 2ο γύρο του τουρνουά.

Το αήττητο του Νόλε μέσα στο 2020 παρατείνεται μετά τη σημερινή (29/09) άνετη επικράτησή του επί του νεαρού Σουηδού με 6-0, 6-2, 6-3. Χρειάστηκε περίπου 90 λεπτά για να πάρει τη νίκη κι έδειξε με το... καλημέρα ότι ήρθε στο Παρίσι με στόχο να φτάσει μέχρι το τέλος.

Με... το δεξί μπήκε στο Frenc Open και ο ημιφιναλίστ του περυσινού US Open Ματέο Μπερετίνι. Ο 24χρονος Ιταλός έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Βάσεκ Πόσπισιλ τον οποίο νίκησε άνετα με 3-0 σετ (6-3, 6-1, 6-3) στο ξεκίνημα μιας ακόμη βροχερής ημέρας στο Παρίσι.

Ο Μπερετίνι πέτυχε από 2 break σε κάθε σετ δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να κάνει το ίδιο και σε 1 ώρα και 48 λεπτά πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Εκεί θα βρει απέναντί του τον Νοτιοαφρικανό Λόιντ Χάρις που λίγο νωρίτερα κέρδισε 6-4, 6-4, 7-6(7) τον Αυστραλό Αλεξέι Πόπιριν.

Το εισιτήριο για τους “64” εξασφάλισε και ο Κριστάν Γκαρίν με τη νίκη του με 3-1 σετ επί του Φίλιπ Κολσράιμπερ.

Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του
Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League