Ολική επαναφορά του ΠΑΟΚ, που πήρε τη νίκη με 3-2 σετ επί του Παναθηναϊκού (photos+stats)

Ο ΠΑΟΚ με απίστευτη ανατροπή πήρε τη πρώτη νίκη με 3-2 σετ επί του Παναθηναϊκού στον α’ ημιτελικό των play off της Volley League στο κλειστό του ΟΑΚΑ, και την Παρασκευή θα επιδιώξει να τελειώσει τη σειρά, σφραγίζοντας συνάμα το εισιτήριο για τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ σκληρός για να... πεθάνει και παρότι αγωνίστηκε με ελληνικό ρόστερ κατάφερε να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ κατακτώντας το και παίρνοντας τη νίκη με 3-2 σετ, κάνοντας έτσι το 1-0 στη σειρά.

Σε ένα ματς, που όπως ήταν αναμενόμενο δεν ήταν ποιοτικά αντάξιο των δύο ονομάτων και δεν είχε την ίδια δυναμική με τα ματς της κανονικής περιόδου, καθώς οι ομάδες προέρχονται από διακοπή σχεδόν 4 μηνών, νικητής αναδείχθηκε αυτός που έκανε τα λιγότερα λάθη στα κρίσιμα σημεία.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε σοβαρός και συγκεντρωμένος και πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ κόντρα στον ελλιπή ΠΑΟΚ, με 25-14 και 25-19, έχοντας κορυφαίους τον Αλέξανδρο Ράπτη, ο οποίος τελείωσε το ματς με 30 πόντους (!) σε… ρόλο διαγωνίου –μετά την άρνηση του Σάσα Στάροβιτς να επιστρέψει στην Ελλάδα- αλλά και τους έμπειρους Βόγιν Τσάτσιτς και Λούκας Βίκτορ Ρανγκέλ να παίρνουν κρίσιμους πόντους.

Ο… διακόπτης του ΠΑΟΚ «γύρισε» στο τρίτο σετ, όπου πήρε αμέσως προβάδισμα με 7-3, ο Τσάτσιτς μείωσε στο 13-11 για τους «πράσινους» που όμως υπέπεσαν σε αρκετά λάθη με το σκορ να γίνεται 23-18, ο Πελεκούδας έκανε το 24-19. Ο ΠΑΟΚ κόλλησε σε αυτή την περιστροφή και το σκορ έγινε 24-23, με τον Μπούτο όμως να δίνει τη χαριστική βολή κάνοντας το 25-23, μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Από το τέταρτο σετ και έπειτα η ψυχολογία ήταν με το μέρος του «Δικεφάλου του Βορρά», που προηγήθηκε ξανά από την αρχή με 7-4 με τον Τσάτσιτς να… μπλοκάρεται σε δύο κρίσιμους πόντους. Ο ΠΑΟΚ έκανε το +6 (12-6), ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 17-17 μετά από επίθεση των Ράπτη και Τσάτσιτς.

Ο Κώστας Δεληκώστας έριξε ξανά στη «μάχη» τον Φιλίποφ, που ήταν κομβικής σημασίας αλλαγή στα περισσότερα σετ, κάνοντας το 19-17. Ο Ράπτης με επίθεση και ο Τσάτσιτς απάντησε με άσο μειώνοντας σε 20-19, με τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλος  να κάνει το 23-22. Όμως δύο λάθη του «τριφυλλιού», αντένα και λάθος θέσεις χάρισαν το τέταρτο σετ στον ΠΑΟΚ με 25-23.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 3-0, οι «πράσινοι» μείωσαν σε 3-2, και εκεί ο Μπούτος πήρε την αλλαγή και ο Εφραιμίδης πήγε στο σερβίς εκτοξεύοντας το σκορ σε 13-4. Μπλοκ του Ρανγκέλ και επίθεση του Ανδρεόπουλου μείωσαν για τον Παναθηναϊκό σε 13-7, όμως ο Σωτηρίου έκανε το 15-8 και το 3-2 σετ.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 στις νίκες στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ και χρειάζεται άλλη μία για να προκριθεί στους τελικούς. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων έχει προγραμματιστεί για την Παρασκευή 3 Ιουλίου στις 19.00 και πάλι στο ΟΑΚΑ.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσους, 51 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσους, 61 επιθέσεις, 21 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (14-25, 19-25, 25-23, 25-23, 15-8) σε 136'

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Χαραλαμπίδης 6 (6/19 επ.), Τερζής, Γάτσης 3 (3 μπλοκ), Σωτηρίου 16 (11/30 επ., 5 μπλοκ, 62% υπ. - 36% άριστες), Αρμενάκης 4 (4/10 επ.), Εφραιμίδης 3 (2/9 επ., 1 άσος, 33% υπ. - 33% άριστες) / Στεφάνου (λ, 57% υπ. - 30% άριστες), Κωνσταντινίδης, Φιλίποφ 3 (3 μπλοκ), Τακουρίδης, Μπούτος 21 (20/44 επ., 1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 19 (13/26 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ, 61% υπ. - 26% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1/5 επ.), Ρανγκέλ 15 (11/16 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 10 (7/21 επ., 3 μπλοκ, 63% υπ. - 33% άριστες), Πανταλέων 7 (3/9 επ., 4 μπλοκ), Ράπτης 30 (25/49 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 58% υπ. - 29% άριστες), Πελεκούδας 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ).

Basketball Champions League: "Έπεσε" μαχόμενο το Περιστέρι
Ολυμπιακοί Αγώνες: Παραδόθηκε η Ολυμπιακή Φλόγα στη Γαλλία
Στην κορυφή της Ευρώπης για 7η φορά ο Λευτέρης Πετρούνιας - Ιστορικό χρυσό στο Ρίμινι
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Με Πετρούσεφ στην 12άδα για το Game 2 οι «ερυθρόλευκοι»