Στέφανος Τσιτσιπάς: Η ήττα από τον Ναδάλ και το «όλα μπορούν να συμβούν» με Φέντερερ (videos+photos)

Το Onsports σας θυμίζει την πορεία του «Βασιλιά» Τσιτσιπά προς την κορυφή του Λονδίνου

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι από το βράδυ της Κυριακής στην κορυφή του κόσμου. Ο Έλληνας πρωταθλητής κέρδισε 2-1 στο tie break του 3ου σετ (6-7,6-2, 7-6) τον Ντομινίκ Τιμ στον τελικό των τελικών, Nitto ATP Finals, στην Ο2 arena του Λονδίνου, στην πρώτη του κιόλας συμμετοχή στην διοργάνωση των οκτώ κορυφαίων στη σεζόν.

Αυτός ήταν ο ένατος τελικός καριέρας για τον 21χρονο Έλληνα πρωταθλητή , έχοντας κερδίσει έως τώρα τους τέσσερις. Με τη νίκη του αυτή ο Τσιτσιπάς, έγινε ο νεότερος πρωταθλητής στο φινάλε της σεζόν, μετά από τον 20χρονο Λέιτον Χιούτι το 2001 και ι ο έκτος νεότερος πρωταθλητής στην 50ετή ιστορία του τουρνουά.

Ο Τσιτσιπάς στην πρεμιέρα του κέρδισε με 7-6 (5), 6-4 τον Ντανίλ Μεντβέντεφ βάζοντας τέλος στο σερί του Ρώσου που είχε φτάσει στο 5-0 στους μεταξύ τους αγώνες. Στην 2η ημέρα επικράτησε με 6-3, 6-2 του Ζβέρεφ και έκλεισε μια θέση στον ημιτελικό, χωρίς να ξέρει εάν θα είναι 1ος ή 2ος.

Στο φινάλε του ομίλου έχασε με 7-6 (4), 4-6, 5-7 από τον Ναδάλ αλλά η νίκη του Ζβέρεφ επί του Μεντβέντεφ του έδωσε την 1η θέση. Στον ημιτελικό κέρδισε με 6-3, 6-4 τον 6 φορές νικητή, Ρότζερ Φέντερερ για να έρθει η μεγάλη νίκη στον τελικό κόντρα στον Τιμ.

Ντανιίλ Μεντβέντεφ - Στέφανος Τσιτσιπάς (0-2) Highlights - ATP Finals 12/11/19 | COSMOTE SPORT

Τσιτσιπάς - Ζβέρεφ (2-0) - ATP Finals - Highlights - 13/11/2019 | COSMOTE SPORT

Ραφαέλ Ναδάλ - Στέφανος Τσιτσιπάς (2-1) Highlights - ATP Finals 15/11/19 | COSMOTE SPORT

Στέφανος Τσιτσιπάς - Φέντερερ (2-0) - ATP Finals - Highlights - 16/11/2019 | COSMOTE SPORT

Stefanos Tsitsipas wins the 2019 Nitto ATP Finals!