Έγραψε ιστορία ο Γκελαούζος: Πρώτος Πανελληνιονίκης στον Κλασικό Μαραθώνιο (photos+video)

Τρομερή εμφάνιση από τον Κωνσταντίνο Γκελαούζο στον Κλασικό Μαραθώνιο που πήρε την πρώτη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου.

Ο αθλητής του Παναθηναϊκού ΑΟ ήταν από το ξεκίνημα του αγώνα το απόλυτο αφεντικό, επέβαλε από νωρίς τον δικό του ξέφρενο ρυθμό και ήταν ο πρώτος Έλληνας που έφτασε στο Παναθηναϊκό Στάδιο πετυχαίνοντας έναν εξαιρετικό χρόνο (2:19:01), καταλαμβάνοντας μάλιστα και την 3η θέση στη γενική κατάταξη.

Ο αθλητής του Χρήστου Παπαχρήστου διένυσε την απόσταση σε 2.19.01 κι έγινε ο δεύτερος γρηγορότερος Έλληνας όλων των εποχών στην Αυθεντική διαδρομή, πίσω από τον Νίκο Πολιά, που έχει το 2.17.56 από στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας, κι όλα αυτά μόλις περίπου δύο μήνες από τον προηγούμενο μαραθώνιο του Βερολίνου όπου τερμάτισε 2.18 και πέτυχε ατομικό ρεκόρ.

Η φετινή ήταν η τρίτη συνεχόμενη φορά, όπου ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος τερματίζει πρώτος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου. Δεύτερος Έλληνας τερμάτισε ο Παναγιώτης Καραΐσκος (2:26:27), ενώ την τρίτη θέση κατέκτησε ο Χαράλαμπος Πιτσώλης με χρόνο 2:28:06.

Μάλιστα αξίζει να αναφέρουμε, πως σε αρκετά σημεία της διαδρομής του Κλασικού Μαραθωνίου της Αθήνας, υπήρχαν οπαδοί του Παναθηναϊκού, με σημαίες και καπνογόνα που αποθεώναν και έδιναν την δύναμη στον Κωνσταντίνο Γκελαούζο, με τον ίδιο να φιλά το τριφύλλι της φανέλας του.

Πηγή: Leoforos.gr