Κηφισιά-ΠΑΟΚ 0-3: Νίκησε και ετοιμάζεται για τον τελικό

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 σετ της Κηφισιάς και πλέον ετοιμάζεται για τους τελικούς της Volley League

Με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του Κυπέλλου στην Ιεράπετρα ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 της Κηφισιάς εκτός έδρας και προκρίθηκε στους τελικούς του Πρωταθλήματος της Volley League.

Οι παίκτες του Γιούρι Φιλίποφ επέβαλλαν από την αρχή του αγώνα το ρυθμό τους και έφτασαν σε μια άνετη νίκη και πλέον ετοιμάζονται για τους τελικούς όπου θα τα δώσουν όλα για να επιστρέψουν στην κορυφή της διοργάνωσης. Πλέον ο ΠΑΟΚ θα περιμένει το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός - Φοίνικας Σύρου, όπου οι πρώτοι προηγούνται με 2-0 στις νίκες και θέλουν μια ακόμα για να πάρουν την πρόκριση.

Οι Θεσσαλονικείς έχασαν μόλις ένα σετ στην ημιτελική σειρά με την ομάδα των βορείων προαστίων που εντυπωσίασε στον δεύτερο γύρο. Το συγκρότημα του Γιούρι Φιλίποφ θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το 4ο πρωτάθλημα του στα τελευταία 5 χρόνια αφού είχε παραμείνει στην κορυφή από το 2015 έως το 2017 για 3 σερί σεζόν.

Με κεκτημένη ταχύτητα από τον τελικό του Κυπέλλου απέναντι στον Ηρακλή και με τον Γκάρετ Μουαγκουτούτια να είναι πάλι ο κορυφαίος, ο ΠΑΟΚ επικράτησε και στα τρία σετ παρότι η Κηφισιά αντιστάθηκε στο 2ο και στο 3ο, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα. Μάλιστα, στο 2ο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 14-9 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 8-0 από διαδοχικά… πέναλτι και καλά σερβίς του Μουαγκουτούτια πέρασε με 17-14 και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 10 (9/20 επ., 1 άσος, 45% υπ. - 9% άριστες), Ρεκ 2 (2/3 επ.), Χαντ 14 (13/30 επ., 1 άσος), Λάανε 11 (8/13 επ., 1 άσoς, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 13% άριστες), Λόπαρ 1 (1/4 επ.) / Κάπελλας (λ, 60% υπ. - 10% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Σπυριούνης.

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Όκολιτς 9 (5/6 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Μουαγκουτουτία 13 (9/13 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 0% άριστες), Φιλίποφ 2 (1 άσoς, 1 μπλοκ), Γάτσης 6 (3/6 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 11 (9/24 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ, 69% υπ. - 25% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 64% υπ. - 28% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ).