Ευρωλίγκα πόλο γυναικών: Άνετα στους «8» ο Ολυμπιακός

Νίκησαν τη ρωσική Χάντι Μανσίσκ 20-6 οι «ερυθρόλευκες».

Την πρόκριση στα προημιτελικά της Euroleague εξασφάλισε η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης του Ολυμπιακού, μία ημέρα πριν την ολοκλήρωση του Γ΄ προκριματικού ομίλου, που διεξάγεται στην Πάντοβα της Ιταλίας.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας συνέτριψαν 20-6 τη ρωσική Χάντι Μανσίσκ, έκαναν το «2 στα 2» και πλέον αύριο το μεσημέρι (27/1, 13:00), θα παίξουν με την οικοδέσποινα Πάντοβα, διεκδικώντας την πρώτη θέση του ομίλου. Ο Χάρης Παυλίδης, που σήμερα άφησε εκτός 13άδας την Άλκηστη Αβραμίδου, είδε τις αθλήτριές του να δυσκολεύονται σχετικά μόνο στα πρώτα πέντε λεπτά (3-2), καθώς στη συνέχεια βελτίωσαν την άμυνά τους και με σερί 4-0 «καθάρισαν» ουσιαστικά τον αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο, μάλιστα, οι «ερυθρόλευκες» εκμεταλλεύθηκαν την υπεροχή τους σε φυσική κατάσταση και «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο τελικό +14. Έγκενς και Τσουκαλά ήταν οι πρώτες σκόρερ του Ολυμπιακού με τέσσερα γκολ, ενώ την εστία της ομάδας υπερασπίστηκε η Ιωάννα Σταματοπούλου.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 5-1, 5-2, 6-1

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 2, Έγκενς 4, Ελευθεριάδου 2, Μανωλιουδάκη, Μπάκλινγκ 2, Ασημάκη 3, Μαργ. Πλευρίτου, Γκόφερς 1, Βασ. Πλευρίτου 1, Τσουκαλά 4, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου

Τα γκολ της Χάντι Μανσίσκ πέτυχαν οι Σιμόνοβα 2, Ισάκοβα, Ρζάβσκαγια, Τιμοφέεβα, Χόχλοβα.

Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4: Αφεντικό για τον τελικό στην «OPAP Arena» με τεσσάρα