Champions League: Ήττα για ΠΑΟΚ

O «Δικέφαλος» γνώρισε την ήττα 3-0 σετ από την πολωνική Σκρα Μπέλχατοφ, στον πρώτο αγώνα της Β΄ προκριματικής φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν την προσπάθειά τους απέναντι σε ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης, αλλά οι απουσίες των Γκόμες, Ντάντε δεν του επέτρεψαν να είναι ανταγωνιστικός απέναντι σε ένα πλήρες συγκρότημα. Για τη ρεβάνς της Πολωνίας, την Κυριακή 20 Νοεμβρίου, ο «Δικέφαλος» χρειάζεται ένα «θαύμα», δηλαδή νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ των 15 πόντων.

Με τον Σρέτσκο Λίσινατς και τον Μπάρτοζ Κούρεκ να εντυπωσιάζουν στην επίθεση και τον Αργεντινό Ουριάρτε στην πάσα μόνο για τα δύο πρώτα σετ, η ομάδα του Φιλίπ Μπλέιν ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς. Ο ΠΑΟΚ πάλεψε για το σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα, ήταν κοντά μέχρι τον 20ό πόντο του 3ου σετ, αλλά δεν κατόρθωσε να μπει σε θέση οδηγού.

Τα σετ: 22-25, 17-25, 20-25

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς, Σακόγλου 13 (13/33 επ), Σωτηρίου 12 (10/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 28% υπ - 24% άριστες), Σμαραγδής 4 (1/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 5 (3/23 επ, 2 άσσοι, 76% υπ - 41% άριστες) / Γκαράς (λ, 50% υπ - 35% άριστες), Κωνσταντινίδης, Τερζής 2 (2/2 επ), Ανδρεάδης, Παντακίδης, Παπαδόπουλος.

ΣΚΡΑ ΜΠΕΛΧΑΤΟΦ (Μπλέιν): Λίσινατς 16 (10/14 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κούρεκ 18 (17/30 επ, 1 μπλοκ), Κλος 8 (7/11 επ, 1 μπλοκ), Ουριάρτε, Σαλπούκ 7 (5/17 επ, 2 μπλοκ, 77% υπ - 59% άριστες), Πέντσεφ 4 (2/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ - 50% άριστες) / Πιετσόσκι (λ, 75% υπ - 67% άριστες), Γκλαντίρ, Γιανούζ.

Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους