Επεισοδιακό ματς και νίκη για Π. Φάληρο

Συγκλονιστική, αλλά και επεισοδιακή, ήταν η πρώτη αναμέτρηση του Παλαιού Φαλήρου με τον Πανιώνιο, για τα πλέι-άουτ της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών.

Ο ΑΟΠΦ υπερασπίστηκε το πλεονέκτημα έδρας επικρατώντας με 10-9, χάρη σε γκολ του Τσβέτκοβιτς 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, όμως οι “κυανέρυθροι” είχαν πολλά παράπονα από τη διαιτησία.

Στο τέλος του αγώνα μάλιστα σημειώθηκαν επεισόδια, καθώς οι περίπου 50 οπαδοί των Νεοσμυρνιωτών που βρίσκονταν στο “Ρέστειο” κολυμβητήριο (μπήκαν στο ημίχρονο στις εξέδρες), κατέβηκαν στη γραμματεία και κινήθηκαν απειλητικά κατά των διαιτητών, ενώ έσπασαν και το κουβούκλιο της γραμματείας.

Στον αγωνιστικό τομέα, το ματς ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν δύο φορές διαφορά δύο τερμάτων (6-4 στπ ημίχρονο και 7-5 λίγο αργότερα), όμως ο Πανιώνιος ανέκαμψε, ισοφάρισε και στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι πήγε γκολ-γκολ, με τον Τσβέτκοβιτς να λυτρώνει στο τέλος το Παλαιό Φάληρο.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-1, 1-3, 3-2

Η δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων θα γίνει την Παρασκευή στη Νέα Σμύρνη, ενώ, αν χρειαστεί τρίτο ματς, θα γίνει το Σάββατο στο “Ρέστειο”.

Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι