Ξιφασκία: Αποκλείστηκε η Βουγιούκα, 5η η Χούρι

Νωρίς τέθηκε εκτός από το Γκραν Πρι Ξιφασκίας της Νέας Υόρκης η Βάσω Βουγιούκα, η οποία έχασε στη φάση των 32 από την Γισού Γιουν (Κορέα) με 15-10.

Στους 64 είχε αποκλείσει με σχετική ευκολία την Πολωνέζα Βατόρ με 15-5. Η Βουγιούκα τερμάτισε στην 18η θέση και πήρε 6 βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για να εξασφαλίσει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Στην ίδια διοργάνωση τελικά δεν αγωνίστηκε η Χριστίνα Αγγελακοπούλου, καθώς στάθηκε άτυχη. Υπέστη κάταγμα στον αστράγαλο και δεν μπόρεσε να συμμετάσχει.

Στο Αϊσλίγκεν/ Γερμανία διεξήχθη το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Σπάθης Εφήβων – Νεανίδων όπου η Μαρία Χούρι έφτασε μία ανάσα από τα μετάλλια, αλλά αποκλείστηκε στην 8αδα. Στον προημιτελικό γνώρισε την ήττα με 15-3 από την ανώτερη Νικιτίνα (Ρωσία). Από εκεί και πέρα η Αθηνά – Ελένη Ψωφάκη τερμάτισε στην 67η θέση και η Μαρία – Λάουρα Κριζέτιγκ στην 116η θέση σε σύνολο 200 αθλητριών. Στους άντρες την καλύτερη πορεία έκανε ο Βαγγέλης Καλομοίρης. Ο αθλητής της ΑΕΚ τερμάτισε 21ος κι έχασε στους 32 πολύ δύσκολα από τον Αμερικάνο Γκριν με 15-11. Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές ο Βασίλης Κακαριάρης τερμάτισε 82ος, ο Γιώργος Πάγκαλος 102, ο Γιάννης Μαύρος 106ος, Ο Ιάσονας Κοντοχρήστος 112ος, ο Κωνσταντίνος Κυρτσιάς 124ος και ο Επαμεινώνδας Χατζόπουλος 134 σε σύνολο 214 αθλητών.

Στη Λυών/ Γαλλία διεξήχθη το κύπελλο κόσμου Νέων στο ξίφος Ασκήσεως. Η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου τερμάτισε στην 34η θέση σε σύνολο 89 αθλητριών. Η διεθνής αθλήτρια έχασε στους 64 πολύ δύσκολο από την Γαλλίδα Ντουσερνέ με 12-11.

Στο Κοτσαέλι/ Τουρκία διεξήχθη το τουρνουά satellite στο ξίφος Ασκήσεως Ανδρών. Τη χώρα μας εκπροσώπησε ο Ιορδάνης Ηλιάδης, ο οποίος τερμάτισε στην 15η θέση σε σύνολο 39 αθλητών. Στην 16αδα ηττήθηκε από τον Αυστριακό Τόμπιας με 15-10.

Στην Κοπεγχάγη/Δανία στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ξίφους μονομαχίας Εφήβων Νεανίδων ο Αστέριος Τσώκας/ΟΞ Φλώρινας κατέλαβε την 22η θέση σε 182 αθλητές καθώς έχασε στο ταμπλό των 32 από τον Ρώσο Μπελιάνοβ 14-13. Στους ίδιους αγώνες η Ζωή Μοσχοπούλου κατέλαβε την 57η θέση σε 122 αθλήτριες.

Στην Τεράσα/Ισπανία ο αθλητής του Οδυσσέα Χαλανδρίου Γεώργιος Γεμενετζής κατετάγη 65ος (94 αθλητές) στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο U- 23 στο ξίφος ασκήσεως.

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ