Δούκας: Ήττα και… συλλογή εμπειριών στο Challenge Cup

Την ήττα με 27-17 από την Ζαπορόζιε στο Δαϊς γνώρισε ο Δούκας στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τους «16» του Τσάλεντζ Καπ.

Η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να αντισταθεί κόντρα στους πολύ ισχυρούς Ουκρανούς που είναι ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» είχε καλή παρουσία μέχρι το 22' όταν και προηγήθηκε 8-7 με τον Τζηρά, αλλά στα επόμενα δέκα λεπτά δεν σκόραρε και οι Ουκρανοί με σερί 5-0 έφτασαν στο 8-12, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και κυρίως μετά το 40' η ψαλίδα του σκορ άνοιξε αφού το 12-15 μετατράπηκε σε 12-21 στο 48:06. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με 10 γκολ διαφορά, εκμεταλλευόμενοι την πληθώρα επιλογών τους από τον πάγκο και τα απίστευτα φυσικά τους προσόντα. Η ρεβάνς της Ουκρανίας είναι σε μία εβδομάδα και ο Δούκας θα προσπαθήσει να κερδίσει ότι καλύτερο σε επίπεδο παραστάσεων από το δεύτερο ματς για το νεαρό ρόστερ που διαθέτει και την συνέχεια των υποχρεώσεων του σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-2, 4-3, 6-6, 8-9, 8-12 (ημχ.), 11-13, 12-16, 12-18, 14-21, 16-24, 17-27.

ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ακάλεστος, Μουντζουρίδης 4, Τζανιδάκης, Τόμπρος, Τζηράς 4, Γκέρτσος 1, Ζαμπούνης 3, Μανουσέλης 2, Σαμαράς 3, Αϊβαλιώτης, Κλεώπας, Ντούνης, Μπάγιος, Γεωργιάδης, Αραπακόπουλος, Ρηγάτος.

ΖΑΠΟΡΟΖΙΕ (Αρτούρας Γιουσκένας): Κιριλένκο, Ζότοφ 1, Κονσταντίνοφ 2, Γκάντσεφ 2, Καραμίσεφ 5, Τουρτσένκο 2, Στανκεβίτσιους 3, Πέσκοφ 3, Μπίεγκαλ 3, Τιούκιν 3, Πρόνιν 3, Κόμοκ, Ζβίεζντοφ, Φρόλοφ, Κριούτσκοφ.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε ΠΑΟΚ - Μπριζ, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός και Στέφανο Τσιτσιπά
Ραντεβού με την ιστορία έχουν ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα και ο Ολυμπιακός στην Πόλη!
Elite League: Νίκες για Μίλωνα, Ηρακλή και Ψυχικό