Παναθηναϊκός - Άρης 2-0: Κυριάρχησε στη Λεωφόρο κι επέστρεψε στις νίκες (vids)

Παναθηναϊκός - Άρης: Με γκολ των Μπακασέτα και Ιωαννίδη στο ξεκίνημα του κάθε ημιχρόνου και χάνοντας ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, οι «πράσινοι» άφησαν πίσω τους τις γκέλες με Λαμία και Κηφισιά.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση μετά τις ισοπαλίες με τη Λαμία και την Κηφισιά, νίκησε τον Άρη με 2-0 στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής και μείωσε ξανά στους τρεις βαθμούς την απόστασή του απ’ την πρωτοπόρο ΑΕΚ και στους δύο απ’ τον δεύτερο ΠΑΟΚ.

Ένα πολύ γρήγορο γκολ του Μπακασέτα και το εύστοχο πέναλτι του Ιωαννίδη έδωσαν ένα τρίποντο «ηρεμίας» στους «πράσινους» μετά από ένα δύσκολο δεκαήμερο, μία αγωνιστική πριν από το φίνις της κανονικής περιόδου της Super League.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε φουριόζος τον αγώνα της Λεωφόρου και κυριάρχησε στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπακασέτας άνοιξε το σκορ μετά από δικό του κλέψιμο και ασίστ του Παλάσιος, με το VAR να επεμβαίνει για να διορθώσει τη λάθος υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Παλάσιος έχασε μεγάλη ευκαιρία σε τετ α τετ, ύστερα από πάσα του Ιωαννίδη, ενώ στο 14' ο Μπερνάρ δεν βρήκε εστία από εξαιρετική θέση.

Στο 18' ήταν η σειρά του Ιωαννίδη να φτάσει κοντά στο γκολ για τον Παναθηναϊκό, αλλά το υπέροχο πλασέ που έκανε, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Άρης ισορρόπησε μετά το 25' και δημιούργησε τις δικές του προϋποθέσεις για ένα γκολ, χωρίς όμως να έχει την κλασική ευκαιρία.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο, όπως στο ξεκίνημα του αγώνα και «καθάρισε» γρήγορα το παιχνίδι. Από πέναλτι για χέρι του Σουλεϊμάνοφ, ο Ιωαννίδης σκόραρε από τα 11 βήματα κι «έγραψε» το 2-0 στο 52'.

Διαιτητής: Αλ-Χακίμ Μοχάμεντ (Σουηδία)

Κίτρινες: 24’ Μλαντένοβιτς, 85’ Αράο - 55’ Οντουμπάτζο

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ακαϊντίν, Ούγκο, Μλαντένοβιτς, Ζέκα, Τσέριν (80’ Αράο), Παλάσιος (79’ Μαντσίνι), Μπακασέτας (89’ Βιλένα), Μπερνάρ (90'+1' Λημνιός), Ιωαννίδης (80’ Σπόραρ).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Ρόουζ, Μοντόγια (72’ Φεράρι), Νταρίντα, Ζιλ (71’ Βέλεθ), Τζούρασεκ (46’ Γκαρθία), Σουλεϊμάνοφ (84’ Φετφατζίδης), Ζαμόρα, Μορόν (46’ Ανσαριφάρντ).

Super League 2: Τριάρα στην ΑΕΚ Β’ η ΑΕΛ - Πήρε βαθμό στη Ρόδο ο Παναθηναϊκός Β’
Elite League: Στο Final 4 ο Ηρακλής ολοκληρώνονται τη μεγάλη ανατροπή
Στέφανος Ντούσκος: Πρόκριση στον τελικό του σκιφ στο Ευρωπαϊκό του Ζέγκεντ - Η ώρα και το κανάλι
Παναθηναϊκός: Πολλές απουσίες για Άρη, μόνος στόπερ στην αποστολή ο Βίτορ Ούγκο!