Super League, ΑΕΚ – Άρης 1-0: Ο Βίντα υπέγραψε το «τρίποντο»!
Intime News

Super League: Με γκολ του Ντομαγκόι Βίντα, η ΑΕΚ λύγισε 1-0 τον αξιόμαχο Άρη και παραμένει σε απόσταση… αναπνοής από τον πρωτοπόρο, Παναθηναϊκό.

O Κροάτης αμυντικός έδωσε τη λύση, με το τέταρτο φετινό γκολ του, σε μια βραδιά που η «Ένωση» δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν να ζορίζονται κόντρα στην άμυνα των φιλοξενούμενων κι έβγαλαν κούραση στο πρώτο μέρος. Μετά την ανάπαυλα ανέβασαν την απόδοση τους και τελικά βρήκαν δίχτυα με τον Βίντα στο 59ο λεπτό, ενώ είχαν κι άλλες ευκαιρίες να «καθαρίσουν» το ματς.

Η ΑΕΚ πλησίασε στο -1 τον πρωταθλητή χειμώνα, Παναθηναϊκό, ούσα πλέον μόνη δεύτερη.

Η εξέλιξη του ΑΕΚ - Άρης

Η διπλή ζώνη άμυνας του Άρη δημιούργησε προβλήματα στην ΑΕΚ, η οποία είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δυσκολεύτηκε στη δημιουργία τελικών. Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι είχαν τις στιγμές τους σε ένα πρώτο ημίχρονο που είχε υψηλό ρυθμό.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήγε να αιφνιδιάσει μόλις στο 7ο λεπτό, με τον Οντουμπάτζο, ο οποίος αστόχησε υπό την πίεση του Γκατσίνοβιτς.

Στο 21’ ο Κουέστα σταμάτησε τον Τσούμπερ, ενώ ο Πινέδα που πήρε το ριμπάουντ είδε τον Μπράμπετς να του στερεί με το σώμα το γκολ.

Η ΑΕΚ είχε δοκάρι με τον Μάνταλο στο 38ο λεπτό, με τον Κουέστα να βρίσκει και πάλι την μπάλα, ενώ ο Άρης έχασε τη τελευταία ευκαιρία του πρώτου μέρους. Ο Μορόν σούταρε από ύψος του πέναλτι, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά την ανάπαυλα, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να πιέζουν, αναζητώντας το γκολ. Τελικά, αυτό ήρθε σε μια στημένη φάση! Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ (εξελίχθηκε στην πέμπτη ασίστ του) κι ο Βίντα με το τέταρτο φετινό γκολ του, άνοιξε το σκορ για τους «κιτρινόμαυρους» στο 59ο λεπτό.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και να σημειώσει και δεύτερο τέρμα, με τον Κουέστα να κάνει τρομερή επέμβαση στην κεφαλιά του Πόνσε στο 66o λεπτό. Ο Αργεντινός ήταν μια από τις τρεις μαζεμένες αλλαγές του Αλμέιδα ένα λεπτό νωρίτερα. Στον αγωνιστικό χώρο πέρασαν κι οι Άμραμπάτ και Πισάρο.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο Άρης προσπάθησε να ασκήσει πίεση, αναζητώντας την ισοφάριση και δημιούργησε κάποιες τελικές. Δεν έφτασε, όμως, ποτέ πραγματικά κοντά στο γκολ κι έτσι η ΑΕΚ πανηγύρισε το «τρίποντο».

Διαιτητής: Αλ Χακίμ (Σουηδία)
Κίτρινες: Βίντα - Νταρίντα
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Ελίασον (65΄ Άμραμπατ), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (78΄ Ζίνι), Μάνταλος (65΄ Πιζάρο), Τσούμπερ (65΄ Πόνσε)
ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Ζουλ, Νταρίντα (81΄ Μενέντες), Τζούρασεκ (63΄ Πάρδο), Παναγίδης (58΄λ.τρ. Κάρλσον), Σουλεϊμάνοφ (81΄ Ζαμόρα), Μορόν

ΤΑ HIGHLIGHTS

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ματίας Αλμέιδα (ΑΕΚ)

Γιώργος Χωριανόπουλος (Άρης)

Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Η ενημέρωση του Κάτας για Μπόλντγουιν, Σόρκιν και Ντι Μπαρτολομέο
Τένις: Θρίαμβος της Σβιάτεκ στη Μαδρίτη - Λύγισε τη Σαμπαλένκα σε... μαραθώνιο τελικό!
Άστον Βίλα: Πιθανή η συμμετοχή Μαρτίνες και Τίλεμανς στη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό