Παναθηναϊκός: Οι… βιαστικοί Καρλίτος και Ιωαννίδης και το «πράσινο» ρεκόρ (photos+videos)

Παναθηναϊκός: Ιστορία έγραψαν οι Καρλίτος και Ιωαννίδης στη μεγάλη νίκη 5-1 επί του Βόλου.

Ο Παναθηναϊκός ήταν απολαυστικός το απόγευμα της Κυριακής (26/09). Το «συγκρότημα» του Ιβάν Γιοβάνοβιτς κατάφερε να δείξει την αντίδραση που έπρεπε, ανάγκασε τους Βολιώτες στην πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και οι Καρλίτος και Ιωαννίδης μπόρεσαν να σημειώσουν νέο ρεκόρ.

Συγκεκριμένα, οι δύο επιθετικοί του «τριφυλλιού» ήταν οι… δράστες των πρώτων λεπτών στη Λεωφόρο, καθώς μόλις στο 3’ ο Ισπανός φορ άνοιξε το σκορ και στο επόμενο λεπτό, ο Έλληνας άσος διαμόρφωσε το 2-0. Αυτό ήταν και το πιο γρήγορο προβάδισμα δύο τερμάτων για τους «πράσινους».

Μάλιστα, η Super League φιλοξενεί σχετικό αφιέρωμα στο ρεκόρ που σημείωσαν οι δύο φορ. Αναλυτικά:

«Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε ο Παναθηναϊκός εναντίον του πρωτοπόρου μέχρι χθες στη βαθμολογία Βόλου. Οι "πράσινοι" πέτυχαν δύο γκολ στο 3ο και 4ο λεπτό, για να πάρουν ισχυρό προβάδισμα στο παιχνίδι.

Μάλιστα είναι η πρώτη φορά από καταβολής Α' Εθνικής, που ο Παναθηναϊκός καταφέρνει να προηγηθεί σε αγώνα του με 2-0 πριν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά.

Σε τέσσερις περιπτώσεις είχε καταφέρει να βάλει δύο γκολ μέχρι το 5ο λεπτό! Οι... βιαστικοί Καρλίτος και Ιωαννίδης φρόντισαν να κάνουν νέο ρεκόρ.

Τα γρηγορότερα 2-0 του Παναθηναϊκού:
26.09.2021: Παναθηναϊκός - Βόλος (3' Καρλίτος, 4' Ιωαννίδης)
11.04.1966: Παναθηναϊκός - Τρίκαλα (2' και 5' Στρ. Σακελλαρίδης)
15.01.1967: Πανιώνιος - Παναθηναϊκός (2' Δομάζος, 5' Καλαϊτζίδης)
10.01.1993: Παναθηναϊκός - Παναχαϊκή (3' και 5' Βαζέχα)
29.05.1996: Παναθηναϊκός - Εδεσσαϊκός (3' Αποστολάκης, 5' Δώνης)

Τα πέντε γκολ και τα τέσσερα στο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε πέντε γκολ σε ένα αγώνα της Super League μετά από τρία σχεδόν χρόνια. Η προηγούμενη φορά ήταν στις 24 Νοεμβρίου 2018, όταν είχε νικήσει τον Απόλλωνα με 5-1 στο "Σπύρος Λούης".

Επίσης η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο τέσσερα γκολ, κάτι που είχε να κάνει από τις 4 Μαρτίου 2017, όταν είχε νικήσει τη Βέροια με 5-0, έχοντας προηγηθεί με 4-0 στο ημίχρονο. Εκείνη ήταν και η προηγούμενη φορά, που ο Παναθηναϊκός είχε πετύχει πέντε γκολ στη Λεωφόρο.

Ο Βόλος δέχτηκε για δεύτερη φορά στη μικρή του ως τώρα θητεία στην κατηγορία πέντε γκολ. Η άλλη ήταν το Σεπτέμβριο του 2019, όταν τον είχε νικήσει ο Ολυμπιακός με 5-0. Ωστόσο δέχτηκε για πρώτη φορά τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο στη Super League. Του είχε συμβεί τον περασμένο Φεβρουάριο στο Κύπελλο όμως όταν έχασε 4-2 από την ΑΕΚ, με 4-1 στο ημίχρονο».

Βόλεϊ: Ανακοίνωσε Γκαρντίνι ο Ολυμπιακός