Βόλος-ΑΕΚ 4-3: Όαση Άμραμπατ και Τάνκοβιτς, αλλά πίσω... έμπαζε! (photos)

Ο Βόλος νίκησε 4-3 την ΑΕΚ στο φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Πανθεσσαλικό - Βασικός ο Άμραμπατ που άρεσε, είχε θέματα στην άμυνα η Ένωση

Αρκετά αμυντικά θέματα είχε η ΑΕΚ στο φιλικό με το Βόλο, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της μεταγραφής του Μήτογλου.

Οι Βολιώτες επικράτησαν 4-3 στο Πανθεσσαλικό αναδεικνύοντας για ακόμη μια φορά τα προβλήματα που πρέπει άμεσα να βελτιώσει η Ένωση, ειδικά στην ανασταλτική της λειτουργία.

Στην πρώτη του παρουσία στην ενδεκάδα ο Άμραμπατ ήταν όαση για τους «κιτρινόμαυρους» και έδειξε την ποιότητά του. Καλό πρόσωπο είχε και ο Τάνκοβιτς - κυρίως στο δεύτερο 45λεπτο- που μαζί με τον Μαροκινό ξεχώρισαν.

Το βασικό θέμα που είχε η ΑΕΚ δεν ήταν άλλο από τον εύκολο τρόπο με τον οποίο ο Βόλος έφτανε να δημιουργεί και να... εκτελεί χωρίς μαρκάρισμα.

Είναι χαρακτηριστικό πως στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκαν έξι γκολ, με τον προβληματισμό να αφορά κυρίως την αμυντική συμπεριφορά της Ένωσης.

Λάθος τοποθετήσεις, κακές μεταβιβάσεις και... κενά ήταν μόνο μερικά από όσα είδε ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς και δεδομένα θα τον απασχολήσουν.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ είχε από την αρχή προβλήματα, δεν έβγαζε φάσεις και ο Βόλος προηγήθηκε με τον Μπαριέντος στο 36'.

Στην επανάληψη και παρά τις αλλαγές του Μιλόγεβιτς για να ενισχύσει τη μεσαία γραμμή, οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ, με τον Ροσέρο. Στο 53' η ΑΕΚ μείωσε με τον Τάνκοβιτς με κεφαλιά μετά από σέντρα του Αμραμπατ.

Τα κενά στην άμυνα συνεχίστηκαν και ο Φερνάντες στο 60’ έκανε το 3-1. Ο Τάνκοβιτς με πέναλτι μείωσε εκ νέου λίγο αργότερα, όμως, ο Βόλος βρήκε τρόπο και για τέταρτο τέρμα, με τον Ρεγκατέν να σκοράρει από την άσπρη βούλα στο 84'.

Η ΑΕΚ διαμόρφωσε το τελικό 4-3 με τον Καρίμ στο 85'.

Βόλος (Γ. Αμπασκάλ, 4-2-3-1): Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνη, Μπαριέντος, Ροσέρο, Ρεγκατίν, Μπαρτόλο, Φερνάντες

ΑΕΚ (Β. Μιλόγεβιτς, 4-3-3): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες (63’ Μήτογλου), Τζαβέλλας, Μιτάι (81’ Ραντόνια), Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι (63’ Γαλανόπουλος), Σάκχοφ (46’ Μάνταλος), Τάνκοβιτς, Αμραμπατ, Αραούχο (63’ Ανσαριφάρντ).

Premier League: «Αγκαλιά» με τον τίτλο η Μάντσεστερ Σίτι, ελπίζει σε… θαύμα η Άρσεναλ
Κλοπ: Άνοιξε Instagram με συγκινητικό μήνυμα προς τον κόσμο της Λίβερπουλ - «Ήταν μια ερωτική σχέση»
AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς
Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες