ΟΦΗ: Ηττήθηκε από τη Βέστερλο, απώλεια και με Τοράλ!

ΟΦΗ: Οι Κρητικοί ηττήθηκαν 1-0 από τη Βέστερλο, ενώ τραυματίστηκε ο Τοράλ.

Φιλική ήττα με 1-0 από τη Βέστερλο γνώρισε ο ΟΦΗ, αλλά το χειρότερο για τον Νίκο Νιόπλια είναι ότι τραυματίστηκε ο Γιον Τοράλ.

Ο Ισπανός μέσος έχει πρόβλημα στον τετρακέφαλο και θα κάνει εξετάσεις για να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς.

Στο τέταρτο φιλικό προετοιμασίας του, λοιπόν,  ο ΟΦΗ γνώρισε την ήττα με 1-0 στην έδρα της βελγικής Βέστερλο.

Ο Νίκος Νιόπλιας ξεκίνησε και τα τρία νέα μεταγραφικά αποκτήματα του ΟΦΗ, τους Μπρους Καμάου, Γιον Τοράλ και Ντέιβις Επασί, ενώ έπαιξε στην κορυφή και Φαν Ντάινεν.

Στο τέρμα, δηλαδή, ήταν ο Επασί, στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά οι Ουές, Βούρος, Γιαννούλης, Λυμπεράκης. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Τοράλ, Νέιρα και Μπαλογιάννης, ενώ την τριάδα στην επίθεση αποτέλεσαν οι Καμάου (αριστερά), Γρίβας (δεξιά) και ο Φαν Ντάινεν στην κορυφή.

Ο ΟΦΗ είχε κακή εικόνα στο πρώτο 45λεπτο. Η Βέστερλο έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 10’, όταν ο Βάασεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Νέιρα, έκανε το σουτ εντός περιοχής και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και άουτ.

Στο 25΄ ο Τοράλ στάθηκε άτυχος, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο και αντικαταστάθηκε από το Νοικοκυράκη. Οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για μυϊκό τραυματισμό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ παρατάχθηκε με διάταξη 4-2-3-1. Ο Σωτηρίου στο τέρμα, στόπερ οι Πασαλίδης, Σελίμοβιτς, δεξιά ο Μαρινάκης κι αριστερά ο  Κοροβέσης. Μπροστά τους οι Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν, ενώ στα πλάγια της επίθεσης αγωνίστηκαν οι Στάρτζεον και Νοικοκυράκης. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Καστάνιος και πίσω του ο υπό δοκιμή Γκονζάλες.

Η Βέστερλο άνοιξε το σκορ στο 51’ με τον Σούμα και το σκορ δεν άλλαξε. Ο ΟΦΗ είχε μία καλή στιγμή στο 73’, αλλά το σουτ του Καστάνιος από πλάγια θέση απέκρουσε ο Βαν Λάνγκερντονγκ.

Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, ο Μεγιάδο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Μαμπέα!

ΟΦΗ (α’ ημίχρονο): Επασί, Ουές, Γιαννούλης, Βούρος, Λυμπεράκης, Μπαλογιάννης, Νέιρα, Τοράλ, Γρίβας, Καμάου, Φαν Ντάινεν.

ΟΦΗ (Β’ ημίχρονο): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Σελίμοβιτς, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν, Νοικοκυράκης, Γκονζάλες (υπό δοκιμή), Στάρτζεον, Καστάνιος.

Χαμός στο NBA: Ο αδερφός του Γιόκιτς έριξε μπουνιά σε θεατή στο Νάγκετς – Λέικερς (video)
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 1 της σειράς των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Μάικ γύρισε σπίτι του…