Super League Κ19: Ματσάρα στη Λεωφόρο, έσωσε το βαθμό ο Παναθηναϊκός!  (Photos)

Super League Κ19: Ματσάρα στη Λεωφόρο, έσωσε το βαθμό ο Παναθηναϊκός! (Photos)

Η ομάδα Νέων του Άρη προηγήθηκε 2-0 στην έδρα της αντίστοιχης του Παναθηναϊκού, αλλά με δύο γκολ στο 85’ και στο 87’ οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 2-2!

Το κορυφαίο ματς της 4ης αγωνιστικής της Super League, είναι το Παναθηναϊκός-Άρης. Κάτι αντίστοιχο ισχύει και στο Πρωτάθλημα Κ19. Εκεί όπου οι ομάδες Νέων των δύο συλλόγων, δικαιολόγησαν τον τίτλο της σημαντικής αναμέτρησης.

Στη Λεωφόρο, ο Άρης βρέθηκε πολύ κοντά στη νίκη, όμως στο τέλος του αγώνα ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να «σώσει» έστω το βαθμό της ισοπαλίας! Τελικό αποτέλεσμα 2-2, αφήνοντας γλυκόπικρη γεύση και για τις δύο ομάδες, σε μια αναμέτρηση που δίχως άλλο ήταν γεμάτη συγκινήσεις!

Το «τριφύλλι» άρχισε το ματς με πίεση και έχασε ευκαιρίες, χωρίς όμως να σκοράρει. Ο νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε, με τον Άρη να πετυχαίνει τέρμα στο 31ο λεπτό. Μετά από κόρνερ, ο Σπαρτιάτης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ! Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός θέλησε να πιέσει για την ισοφάριση, όμως με «δράστη» και πάλι τον Σπαρτιάτη, ο Άρης έκανε το 0-2 στο 52’! Από εκεί και πέρα οι «κίτρινοι» θέλησαν να διαφυλάξουν το υπέρ τους αποτέλεσμα και να ανταπεξέλθουν στην πίεση των «πράσινων».

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σώσει το βαθμό έστω. Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Καρβούνη. Στο 85’ ο συγκεκριμένος παίκτης μείωσε σε 1-2 μετά από γύρισμα του Τζαβίδα, ενώ στο 87’ ο Τουρκοχωρίτης έκανε την σέντρα και ο Καρβούνης αυτή τη φορά με εντυπωσιακή κεφαλιά ισοφάρισε! Κάπως έτσι το ματς ολοκληρώθηκε, με τον Παναθηναϊκό να έχει τις ευκαιρίες, όμως τον Άρη να φεύγει απ’ τη Λεωφόρο έχοντας φτάσει πολύ κοντά σε μια νίκη που τελικά δεν ήρθε χάρη στα γκολ του Καρβούνη!

Παναθηναϊκός: Χατζηγιαννάκης, Τουρκοχωρίτης, Λαζαρίδης, Σιδεράς, Ρόμπι, Ηλιάδης (78′ Φρόκου), Καρβούνης, Αθανασακόπουλος, Μπιλάλ (63′ Δημοσθενιάδης), Κρυπαράκος (71′ Τόρρα), Τζαβίδας.

Άρης: Μακρής, Κατσουλίδης, Τσαγκαλίδης, Βασιλόπουλος, Κιουρτσίδης, Κριμιτζάς, Πάγκος, Μπακούτσης, Μαρμαρίδης, Σάιμπερτ (66′ Τσαπακίδης), Σπαρτιάτης (70′ Τερμετζόγλου).

Ολυμπιακός: Με 10άδα κόντρα στον Κολοσσό - Χωρίς τρεις στην Ρόδο
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός: Δεν ανακοίνωσε αποστολή ο Λουτσέσκου - Μπήκε ο Ντεσπόντοφ
Μεταγραφές: Η Στουτγκάρδη αγοράζει τον Στεργίου από τη Σεντ Γκάλεν
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός: Οριστικά εκτός Ιμπόρα και Γιόβετιτς - Στην αποστολή ο Κίνι