ΑΕΛ-Αστέρας Τρίπολης 3-0: «Καθάρισε» ο Μιλοσάβλιεβιτς (photos)

Η ΑΕΛ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιλοσάβλιεβιτς επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης.

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η ΑΕΛ στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, επικρατώντας 3-0 του Αστέρα Τρίπολης. Πριν τη σέντρα, οι Αρκάδες είχαν το κίνητρο για τη νίκη, αλλά τα γρήγορα γκολ του ΟΦΗ, ψαλίδισαν τις ελπίδες τους για εξάδα. Το σάστισμα των παικτών του Ράσταβατς εκμεταλλεύτηκε ο… Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας τη νίκη με 3-0 στην ΑΕΛ. Ο Μόρας είχε και δοκάρι στο 81’, ενώ ο Αστέρας απείλησε ελάχιστα.

Δυνατά μπήκε ο Αστέρας Τρίπολης στο AEL FC Arena, χάνοντας μια ευκαιρία στο 4’ με τον Ντέλετιτς. Όμως τα νέα από το «Γεντί Κουλέ» κα τα γρήγορα γκολ του ΟΦΗ, που ουσιαστικά έθεσαν τους Αρκάδες εκτός πλέι οφ, άλλαξαν το κλίμα. Αν και οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς είχαν την κατοχή, η ΑΕΛ με αντεπιθέσεις κατάφερε να βρει δίχτυα, όχι μια αλλά τρεις φορές, με δράστη τον Μιλοσάβλιεβιτς. Στο 18’ από μπαλιά του Νούνιτς, πέτυχε το 1-0, ενώ στο 36’ και το 44’, ο Ουάρντα έκανε τις σέντρες και ο Σέρβος σκόραρε για το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε θεαματικά, μιας και η ΑΕΛ είχε το υπέρ της σκορ, ενώ ο Αστέρας δεν είχε ιδιαίτερο κίνητρο. Στο 66’ μια εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 73’ ο Ουάρντα βρέθηκε απέναντι από τον Μιχαήλ, αλλά αστόχησε. Στο 81’ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Μόρα. Στα τελευταία λεπτά δεν σημειώθηκε κάτι αξιοσημείωτο και η ΑΕΛ πανηγύρισε τη νίκη με 3-0.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μόρας, Μουζέκ, Μιχαήλ, Μπέρτος, Σεφέροβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (84’ Μπούστος), Γκαζάλ, Τόρζε (77’ Σίλβα), Ουάρντα, Νούνιτς (69’ Παπάζογλου).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Μιχαήλ, Ματρικάρντι, Πασαλίδης, Κώτσιρας, Μαρτίνες (83’ Τασουλής), Βαλιέντε, Μπόρχα Φερνάντεθ, Μαρκ Φερνάντεθ (59’ Σίτο), Ντέλετιτς, Χαουρέγκι, Κρέσπι (46’ Λουίς Φερνάντεθ).

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)