Πανιώνιος-Άρης 1-1: Παλικαρίσιος βαθμός για τους «κυανέρυθρους»

Ο Πανιώνιος άντεξε με 10 παίκτες και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στον Άρη.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη απέναντι στον Πανιώνιο και τον Άρη, αλλά οι γηπεδούχοι κέρδισαν τις εντυπώσεις. Αν και οι «κυανέρυθροι» έπαιζαν σχεδόν για ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες, προηγήθηκαν και άντεξαν στην πίεση του Άρη, παίρνοντας τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας. Ο Μιλόγεβιτς αποβλήθηκε στο 48’, αλλά ο Άρσε άνοιξε το σκορ στο 66’. Ο Άρης ισοφάρισε σε 1-1 στο 85’ με τον Ροζ και είδε δυο δοκάρια στο φινάλε.

Το παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη είχε καλό ρυθμό, με σκληρά μαρκαρίσματα και λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Ο Άρης ήταν πιο κινητικός και στο 34’ ο Φετφατζίδης έβγαλε την κάθετη μπαλιά για τον Ιντέγε, αλλά ο Μαλέρμπ έδιωξε. Στο 37’ ο Πανιώνιος σκόραρε όταν ο Μαξίμοβιτς έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Αραμπούλι και κατέληξε στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, γιατί ο Αραμπούλι ήταν εκτεθειμένος. Σε αυτή τη φάση τραυματίστηκε ο Μαξίμοβιτς, ο οποίος χρειάστηκε να μεταφερθεί στο νοσοκομείο. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η κεφαλιά του Κόρμπου κατέληξε στην αγκαλιά του Έμαν.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τον Πανιώνιο. Ο Μιλόγεβιτς δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες σε τρία λεπτά και στο 48’ αποβλήθηκε, με την δεύτερη κάρτα να είναι για θέατρο. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ. Στο 66’ ο Άρσε με σουτ, μετά από πάσα-τακουνάκι του Κόρμπου, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ο Άρης αύξησε την πίεσή του και στο 85’ ο Ροζ με σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 87’ ο Βέλεθ άγγιξε την ανατροπή, αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις και στο 90+4’ ο Άρης είχε νέο δοκάρι σε κεφαλιά του Τόνσο.

Πανιώνιος (Νίκκι Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Παπανικολάου, Αραμπούλι, Ευαγγέλου, Μαξίμοβιτς (41’ Μιλόγεβιτς), Οικονομίδης, Άρσε (72’ Τσιλούλης), Σταυρόπουλος, Κόρμπος, Παπαγεωργίου (83’ Ρέντζας).

Άρης (Μίκαελ Ένινγκ): Έμαν, Σούντγκρεν (83’ Μαντσίνι), Κόρχουτ, Βέλεθ, Ρόουζ, Σάσα , Ματίγια, Φετφατζίδης, Ντιγκινί (78’ Λάρσον), Μπρούνο Γκάμα (65’ Τόνσο), Ιντέγε.

Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ
Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για τις έρευνες στα σπίτια των συλληφθένων για τα επεισόδια στου Ρέντη
Ψυχολογική τόνωση από Δημήτρη Γιαννακόπουλο
Παναθηναϊκός AKTOR: «Μάρτυρες "καταδρομικής επιχείρησης" εποχής Μπερτομέου - Δείξτε σεβασμό»