Πανιώνιος – Παναιτωλικός 1-1: Ο Λόπες του έβαλε… φρένο!

Ο 22χρονος Βραζιλιάνος των «καναρινιών» «χτύπησε» στο 67’ και σταμάτησε την ξέφρενη πορεία του Πανιωνίου μετά το τελικό 1-1.

Πρώτη βαθμολογική απώλεια για τον Πανιώνιο. Μετά το διπλό στην Κέρκυρα στην πρεμιέρα και τη νίκη επί του Απόλλωνα Σμύρνης στη συνέχεια, οι «Πάνθηρες» «κόλλησαν» στο 1-1 με τον Παναιτωλικό που πήρε την δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία μετά το 2-2 απέναντι στον Ατρόμητο, για την 2η αγωνιστική.

Χωρίς σπουδαίες φάσεις ήταν το παιχνίδι στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι το σκορ στο ημίχρονο. Ο Πανιώνιος κατάφερε να «ανοίξει» το σκορ στο 56΄ με τον Μασούντ, ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε σε ανατροπή του από τον Μόρα (1-0), ενώ η «απάντηση» του Παναιτωλικού ήρθε 12 λεπτά αργότερα. Ο Ρόσα έκανε τη σέντρα και ο Λόπες με κεφαλιά «έγραψε» το 1-1 στο 67΄. Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ, με αποτέλεσμα το 1-1 να παραμείνει ως το τέλος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Αστράς, Μπανανά, Βλάχος, Γκιοατά, Λάμπρου (72΄ Σπιριντόνοβιτς), Κόρμπος, Χατζισαφί, Μασούρας (80΄ Σαραμαντάς), Σαββίδης (46΄ Σιώπης), Μασούντ, Ντουρμισάι.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μόρας, Χαντάκιας (64΄ Ροντρίγκες), Ρότσα, Μπεχαράνο, Λόπες, Πάουλο (83΄ Μπράβο), Ρόσα, Κλέσιο, Ντίας (72΄ Μαρκόφσκι).