Σκότωσε τον ΟΦΗ ο Πλατανιάς (video)

Ο Πλατανιάς δεν θέλει να επιστρέψει στη Football League και το απέδειξε στο Ηράκλειο, όπου νίκησε τον ΟΦΗ με 3-1 και πήρε ανάσα παραμονής.

Οι Χανιώτες προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο με αυτογκόλ του Μονιάκη στο 2’ και σουτ του Γιάννου στο 22’, ενώ ο ΟΦΗ μείωσε προσωρινά στο 49’ με τον Σαρ. Όμως η αποβολή του Μπούρμπου στο 63’ άλλαξε τα δεδομένα και στο 83’ ο Μαραγκουδάκης σφράγισε τη νίκη του Πλατανιά κάνοντας το 3-1.

Αυτό ήταν μόλις το δεύτερο «διπλό» των «ερυθρόλευκων», που είχαν να πανηγυρίσουν νίκη εκτός Χανίων από την 6η αγωνιστική και το «τρίποντο» επί του Άρη.

Πιο ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι δεν είχε φανταστεί ο Άγγελος Αναστασιάδης, καθώς ο Πλατανιάς άνοιξε το σκορ μόλις στο 2’, με αυτογκόλ του Μονιάκη ύστερα από σέντρα του Κάλαϊτζιτς. Το γκολ αυτό αποσυντόνισε τον ΟΦΗ που προσπάθησε να αντιδράσει, με τον Παπάζογλου να στέλνει την μπάλα από τα τέσσερα μέτρα άουτ στο 14’. Και στο 22’ ο Γιάννου μετά από σέντρα του Ναζλίδη έκανε με σουτ το 2-0 για τους Χανιώτες. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη είχαν την κατοχή, αλλά όχι το καθαρό μυαλό να τελειώσουν τις φάσεις που δημιούργησαν για να μειώσουν το σκορ.

Οι φωνές του Πετράκη στο ημίχρονο έπιασαν τόπο και ο ΟΦΗ βγήκε αποφασισμένος στο γήπεδο για την ανατροπή. Και στο 49’ ο Σαρ με εξαιρετικό σουτ, ύστερα από ασίστ του Σόουζα μείωσε σε 2-1 για την ομάδα του Ηρακλείου, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, ωστόσο οι ισορροπίες άλλαξαν στο 63’. Σε εκείνο το λεπτό, ο Μπούρμπος δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο, αφήνοντας τον ΟΦΗ με δέκα παίκτες. Ο Πλατανιάς σιγά-σιγά ανέβαζε την απόδοσή του και το 83’ ο Μαραγκουδάκης βγήκε στην αντεπίθεση και πλάσαρε ιδανικά τον Αγριμάκη για το 3-1 υπέρ της ομάδας του, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΦΗ: Αγριμάκης, Σαρ, Σόουζα, Μονιάκης, Ιωαννίδης (27’ Ζορμπάς/88’ Ζαχαράκης), Βερόν, Λαμπρόπουλος (85’ Κανούλας), Μπούρμπος, Κουτσιανικούλης, Παπάζογλου, Περογαμβράκης

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κηπουρός, Γκονζάλες, Δημήτρης, Ποτουρίδης, Καστέλς, Κάλαϊτζιτς, Δέντσας (54’ Στόλερ), Αγκιλέρα (90’ Μιρτσέτα), Γιάννου (67’ Μαραγκουδάκης), Ναζλίδης, Αναστασάκος