Δεν... άντεξε μακριά από την κορυφή ο Εργοτέλης!

Μόλις μία αγωνιστική έμεινε... μακριά από την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Football League ο Εργοτέλης, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Βύζαντα Μεγάρων και εκμεταλλεύτηκε την... γκέλα του Απόλλωνα.

Η ομάδα του Σίνισα Γκόγκιτς επέστρεψε στις επιτυχίες και στην κορυφή της βαθμολογίας, παίρνοντας μία αγχωτική αλλά εξαιρετικά σημαντική νίκη κόντρα στον Βύζαντα, με... λυτρωτή τον Δωματά στο 83ο λεπτό.

Ο Εργοτέλης αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, καθώς δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά την εστία του Πουρή, ενώ οι Μεγαρείς παρουσιάστηκαν με σαφώς αμυντικούς προσανατολισμούς. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το θέαμα να είναι φτωχό στο πρώτο... μισό της αναμέτρησης.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κρητικοί εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και πίεσαν την εστία του Βύζαντα αναζητώντας το γκολ. Μάλιστα, οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν τέρμα με τον Χρυσοφάκη στο 64', ωστόσο, ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 72' οι γηπεδούχοι έφτασαν μία... ανάσα από το γκολ, όταν οι Κοζορώνης και Ζάχορα απείλησαν την εστία του Πουρή, όμως και στις δύο περιπτώσεις ο Έλληνας πορτιέρο αντέδρασε σωστά και απομάκρυνε.

Η... λύτρωση για την ομάδα του Ηρακλείου ήρθε από τον Δωματά στο 83' όταν ο Ζάχορα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και στο δεύτερο δοκάρι ο Έλληνας άσος του Εργοτέλη με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Πουρή και διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Καραντώνης (Ημαθίας), ο οποίος έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Χαντί και Δωματά

Εργοτέλης: Αθανασίου, Χαντί (54' Λαμπίν), Κοζορώνης, Σαρρής, Πίτσος, Βερπακόφσκις, Μπουχαλάκης, Ρέντζας (75' Δωματάς), Ουέλινγκτον (34' Χρυσοφάκης), Ζάχορα, Πλουσής.

Βύζας Μεγάρων: Πουρής, Λιόλιος, Γρομητσάρης, Χαρτσιάς (69' Διαμαντόπουλος), Σπαγής, Μπιτσάκος, Ταμπάκης, Αρναρέλης (81' Δημητρίου), Μανδύλης, Γκεμίσης, Πούρνος.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ