Σκόραρε και νίκησε (επιτέλους) η Παναχαϊκή!

Επιτέλους «τρίποντο» η Παναχαϊκή σε αγώνα θρίλερ! Οι παίκτες του Ηλία Φυντάνη κατάφεραν να νικήσουν τον Βύζαντα Μεγάρων 2-1, παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Πατρινών φέτος στη Football League, που έπρεπε να φτάσει η 5η αγωνιστική για να πετύχουν και γκολ. Το παιχνίδι που έγινε σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο στην Κάτω Αχαγιά, δεν ξεκίνησε καλά για την Παναχαϊκή. Ο Βύζας Μεγάρων μόλις στο 12’ κατάφερε να προηγηθεί, με κεφαλιά του Βελέτη, ύστερα από κόρνερ του Μπιτσάκου για το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν, ωστόσο οι ευκαιρίες των Μπρέσκα και Μαπούκου δεν βρήκαν στόχο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ήρθε το γκολ για την Παναχαϊκή. Στο 47’ ο Μπρέσκα με σουτ από πλάγια θέση ισοφάρισε σε 1-1. Το γκολ αυτό ανέβασε την ψυχολογία των παικτών του Φυντάνη, που πίεζαν για τη νίκη, αναγκάζοντας την ομάδα των Μεγάρων σε παθητικό ρόλο. Ο Μπρέσκα και ο Μαπούκου ήταν οι πιο επικίνδυνοι παίκτες που δημιουργούσαν ευκαιρίες για γκολ. Όσο περνούσε η ώρα, το 1-1 δεν άλλαζε και όλα έδειχναν πως θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, όμως ο Μαπούκου ντύθηκε… λυτρωτής στις καθυστερήσεις και στο τρίτο λεπτό πέτυχε το γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Πίτκας, Σπίνουλας, Ολισέ, Σαλαμαστράκης, Βοσκόπουλος (25’ Κοκκίνης), Καραμανλής (80’ Φατιόν), Ντίνας, Ντιόγκο, Γκούρτσας, Μπρέσκα, Μαπούκου.

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ: Παναγόπουλος, Μπιτσάκος, Βλάχος (47’ Αρναρέλης), Μανδύλης (72’ Σπαγής), Ντιαλό (55’ Κρητικός), Ρεκλείτης, Ταμπάκης, Γρομιτσάρης, Βελέτης, Κοκόλης, Ερρίκος.

Παναθηναϊκός AKTOR: Στο πλευρό της ομάδας ο Δ. Γιαννακόπουλος