Ποδόσφαιρο Γυναικών: Σήκωσε το Κύπελλο ο ΠΑΟΚ μετά από συγκλονιστικό τελικό

Ποδόσφαιρο Γυναικών: Στα πέναλτι κατέκτησε ο ΠΑΟΚ και το κύπελλο Ελλάδας, επικρατώντας με 5-4 στη διαδικασία της ΑΕΚ.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας, ΠΑΟΚ, κατέκτησε και το κύπελλο. Η γυναικεία ομάδα του «δικέφαλου» είναι πλέον νταμπλούχος, πανηγυρίζοντας σε έναν συγκλονιστικό τελικό απέναντι στην ΑΕΚ. Της οποία η αντίσταση κάμφθηκε στη διαδικασία των πέναλτι με 5-4, ενώ ο αγώνας ολοκληρώθηκε ισόπαλος 1-1.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με τον τρόπο αυτό κατέκτησε το 7ο κύπελλο της ιστορίας της. Η Παπαδοπούλου στο 20ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε και ισοφάρισε με τη Στεφάτου στο 48’. Αποτέλεσμα που δεν άλλαξε μέχρι το 90’, αλλά ούτε και στην παράταση. Έτσι ο τίτλος οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί η Νόιχαους απέκρουσε την εκτέλεση της Νίκα, τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ ευστόχησε σε όλα τα πέναλτι με τη Γιαννακά να σκοράρει στην τελευταία και κρίσιμη.

ΑΕΚ (Νίκος Κωτσοβός): Χατζηχαριστού, Τσελέντη, Βέρρα, Καπνίση, Παυλοπούλου, Πινέδα, Κόλλια, Τζουτζουράκη (87′ Νίκα), Στεφάτου, Μπαρτζακλή (67′ Τριβυζάκη), Ντζάνη (46′ Χατζηνικολάου)

ΠΑΟΚ (Θαλής Θεοδωρίδης): Νόιχαους, Γκούνη, Κιουρεξίδου, Κοσκερίδου, Μήτκου, Στράντζαλη (56′ Δοϊρανλή), Χαλατσογιάννη, Βαρδαλή (75′ Αργυρίου), Γιαννακά, Χέλμβαλ (112′ Ακίντα), Παπαδοπούλου

Euro 2024: Εντυπωσιακή Ισπανία, με ανατροπή η Ιταλία - Το πανόραμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος
Euro 2024, Ιταλία – Αλβανία 2-1: Ξεπέρασε το σοκ και το γύρισε σε πέντε λεπτά!
ΑΕΚ: Γέμισαν παιδιά τα Σπάτα – Σέντρα στο τουρνουά FAIR PLAY CUP (video)
Euro 2024: Συλλήψεις 50 οπαδών με μαχαίρια πριν το Ιταλία – Αλβανία