La Liga: Πέρασμα τίτλου από το Μπιλμπάο με Ραφίνια για την Μπαρτσελόνα
EFE - ΑΠΕ

Στο +9 από τη Ρεάλ Μαδρίτης και πάλι η Μπαρτσελόνα, μετά τη νίκη-θρίλερ επί της Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε, στο Σαν Μαμές.

Ο Ινάκι Γουίλιαμς βρήκε δίχτυα μετά από 10 ματς στο 87΄, προς στιγμή το «Σαν Μαμές» πανηγύρισε, αλλά το VAR ακύρωσε το γκολ του επιθετικού της Αθλέτικ (προηγήθηκε χέρι του Μουνιαΐν) και η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια από την χώρα των Βάσκων με 1-0, στο προτελευταίο χρονικά ματς της 25ης αγωνιστικής της LaLiga.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έχασε τριπλή τεράστια ευκαιρία για να φτάσει στην ισοφάριση, αρχικά με τον Ινάκι Γουίλιαμς, στη συνέχεια με τον αδελφό του, Νίκο, για να έρθει στο τέλος ο Μουνιαΐν να σουτάρει και η μπάλα να καταλήξει κόρνερ!

Έστω και με αυτό τον τρόπο, η Μπάρτσα πήρε το πολύτιμο «τρίποντο», που τη διατήρησε στο +9 από την Ρεάλ Μαδρίτης, παραμένοντας το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, μία εβδομάδα πριν υποδεχθεί τους «μερένγκες» στο Clasico, που πιθανότατα θα κρίνει τον πρωταθλητή της περιόδου 2022/2023 στην Ισπανία.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα:

Κάντιθ-Χετάφε 2-2 (39΄ Σομπρίνο, 82΄ πεν. Αλκαράθ - 61΄ πεν., 90΄+14 πεν. Ουνάλ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Εσπανιόλ 3-1 (23΄ Βινίσους, 39΄ Μιλιτάο, 90΄+3 Ασένσιο - 8΄ Χοσέλου)

Έλτσε-Βαγιαδολίδ 1-1 (90΄+6 Τέτε Μορέντε - 4΄ Λάριν)

Θέλτα-Ράγιο Βαγεκάνο 3-0 (51΄,86΄ Άσπας, 52΄ αυτ. Σις)

Βαλένθια-Οσασούνα 1-0 (74΄ Κλάιφερτ)

Μαγιόρκα-Σοσιεδάδ 1-1 (50΄ Λι Κανγκ-Ιν - 3΄ Φερνάντεθ)

Σεβίλη-Αλμερία 2-1 (45΄+1 πεν. Οκάμπος, 73΄ Λαμέλα - 2΄ Ακιέμε)

Βιγιαρεάλ-Μπέτις 1-1 (55΄ Πίνο - 38΄ Ιγκλέσιας)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 0-1 (45΄+1 Ραφίνια)