Serie A: Πέναλτι στις καθυστερήσεις και χαμόγελα στη Φιορεντίνα (Video)

Serie A: Η Φιορεντίνα επικράτησε 2-1 της Σασουόλο με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ματς – Δεν αγωνίστηκε ο Κυριακόπουλος.

Ένα πέναλτι στο τέλος του ματς, έκρινε τα πάντα στο «Αρτέμιο Φράνκι». Για την 17η αγωνιστική του Καμπιονάτο, η Φιορεντίνα επικράτησε 2-1 της Σασουόλο, σε μια πολύ δύσκολη νίκη. Κρατώντας χαμηλά την αντίπαλό της, που για ακόμη μια φορά δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου ο Γιώργος Κυριακόπουλος.

Ο Σαπονάρα στο 48’ άνοιξε το σκορ για τους «βιόλα». Όμως στο 57’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Μπεράρντι να το μετατρέπει σε γκολ για το 1-1. Σκορ που παρέμενε μέχρι τις καθυστερήσεις. Εκεί η Φιορεντίνα κέρδισε κι αυτή πέναλτι, με τον Νίκο Γκονζάλες να μην αστοχεί στο 1ο του έξτρα χρόνου για το τελικό 2-1.

Έτσι, οι «βιόλα» ανέβηκαν στους 23 βαθμούς, δείχνοντας πως δεν θα απειληθούν, αλλά και πολύ δύσκολα μπορούν να έχουν βλέψεις για Ευρώπη. Η Σασουόλο απ’ την άλλη έμεινε στους 16 και είναι στο +7 απ’ την επικίνδυνη ζώνη με αγώνα περισσότερο.

Europa Conference League: O Ελ Κααμπί MVP των πρώτων ημιτελικών
EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν